Parazitët në trupin e njeriut: simptomat dhe trajtimi

Si kafshët ashtu edhe njerëzit i kanë ato. Kur shfaqen parazitë në trupin e njeriut, simptomat nganjëherë janë të paqarta dhe nuk i kujtojnë vetveten derisa të testohen.

Kjo është mënyra e vetme për të përcaktuar se nga ka ardhur papritmas alergjia ose lodhja kronike, jashtëqitja është bërë e shpeshtë dhe hemoglobina tenton të zeros.

Cilat simptoma të tjera mund të jenë:

 • Diarre dhe kapsllëk;
 • Gaz dhe fryrje;
 • Alergji dhe simptomë e zorrës së irrituar;
 • Anemi, peshë kërcimi, humbje peshe më shpesh;
 • Skuqje të lëkurës dhe nervozizëm;
 • Çrregullimi i gjumit, kërcitja e dhëmbëve në gjumë;
 • Dhimbje muskulore, inflamacion i traktit të sipërm respirator;
 • Sindroma e lodhjes kronike;
 • Onkologjia dhe çrregullimet e imunitetit.

Njerëzit nuk i shoqërojnë të gjitha këto dhe shumë më tepër me praninë e krimbave, helminthëve dhe parazitëve të tjerë, por ato janë.

dhimbje barku me parazite

Simptoma të tilla të parazitëve në trup shfaqen mjaft qartë në fëmijëri, por tek të rriturit ato mund të jenë të ngadalta dhe të padukshme. Bestshtë më mirë të ekzaminohen për praninë e tyre në stacionin sanitar dhe epidemiologjik, para se të gëlltisni pilulat e lakmuara.

Shumë shpesh njerëzit e zgjedhin vetë ilaçin, pa menduar aspak se janë mjaft të fortë dhe mund të përshkruhen vetëm pas një diagnoze pozitive nga mjeku.

Nëse më herët ata trajtoheshin më shpesh me mjete juridike popullore, të tilla si: hudhra, farat e kungullit, tani ata gjithnjë e më shumë u drejtohen përgatitjeve farmakologjike.

Kjo është vetëm një listë e vogël e barnave anthelmintike. Janë rreth një duzinë prej tyre gjithsej, dhe secili prej tyre vepron në rrethin e vet të parazitëve, prandaj, nevojitet një diagnozë e saktë në mënyrë që të dini se çfarë të merrni. Ilaçet janë më të përshtatshme për trajtimin e krimbave dhe krimbave të rrumbullakëta. Për parazitët jashtëintestinal përdoren barna të tjerë:

Si të merrni ilaçe

Çdo ilaç ka kundërindikacionet e veta, prandaj ato duhet të merren sipas udhëzimeve.

Gjatë shtatzënisë, pilulat duhet të merren vetëm pasi të konsultoheni me një mjek, dhe në tremujorin e parë ato janë kundërindikuar.

Zakonisht pilulat për parazitët duhet të merren në dy faza, pasi ato veprojnë në krimbat e rritur pa prekur larvat. Pas dy javësh, kursi duhet të përsëritet, prandaj është e nevojshme të blini ilaçe duke pasur parasysh këtë.

Toksiciteti i barnave mund të jetë i rrezikshëm, sepse përshkruhet duke marrë parasysh peshën e pacientit, kështu që nuk duhet të mjekoheni vetë dhe të merrni një dozë më të lartë se sa duhet. Trajtimi shpesh kryhet në spital. Përveç kësaj, atje përshkruhet terapi e veçantë mbështetëse.

hudhra kundër parazitëve

Shpesh pacientët pyesin nëse duhet të pinë ilaçe parazitare për parandalim. Mbi të gjitha, shumë prej tyre mbajnë kafshë në shtëpi, janë të neveritur nga shtrëngimi i duarve, transporti publik dhe besojnë se një njollë negative nuk është një fakt që nuk ka infeksion.

Mjekët rekomandojnë që nëse ka të paktën një bartës të helminteve në shtëpi, të gjithë duhet të pinë pilula për parandalim. Përveç kësaj, është e nevojshme të dezinfektoni liri, lodra dhe sende shtëpiake, nëse ka kafshë shtëpiake, atëherë ata do të duhet të pinë një pilulë.

Si ndodh infeksioni

Jo më kot shumë njerëzve nuk u pëlqen të prekin dorezat e derës dhe kafshët shtëpiake në rrugë, sepse kjo është mënyra më e shpejtë për të mbledhur parazitë. Në mënyrë tipike, infeksioni ndodh nga:

 1. Shtrëngim duarsh;
 2. Enë shtëpiake;
 3. Dorezat e dyerve;
 4. Leshi i kafshëve;
 5. Rroba, sende shtëpiake;
 6. Rrobat e shtratit të pacientit.
infektimi i parazitëve përmes dorës së derës

Ndonjëherë është e pamundur të përjashtohen të gjithë faktorët, sepse një fëmijë mund të kapë një infeksion në një kopsht ose shkollë, si të rriturit në transportin publik dhe vende të tjera.

Edhe adhuruesit e biftekëve dhe rrotullave të papërpunuara, së bashku me delikatesën, mund të marrin parazitë që jetojnë në produkte të papërpunuara që kanë pësuar trajtim të pamjaftueshëm të nxehtësisë.

Ndonjëherë simptomat e parazitëve në trup gjenden shumë vite më vonë, dhe një person as nuk e mban mend se në cilën periudhë ka ngrënë fruta të palara ose ka ledhatuar një mace.

Për ata që anojnë nga mjekësia tradicionale

Ekspertë të tjerë besojnë se nuk ia vlen të pini vazhdimisht pilula për parandalim, sepse pa pasur krimba ose ascaris dje, nuk është një fakt që një person nuk do t'i kapë ato nesër, por ata sugjerojnë që të bëhen analiza më shpesh dhe të kontrollohen për parazitë.

Prandaj, është më mirë të hani fara kungulli më shpesh dhe të merrni kapsula hudhre, është më e sigurt dhe e shëndetshme sesa ngarkimi i trupit me kimi të fuqishme.

fara kungulli kundër parazitëve

Në total, shkencëtarët kanë zbuluar se deri në 100 lloje të parazitëve mund të jetojnë në trupin e njeriut. Për më tepër, ato mund të gjenden jo vetëm në zorrë, por edhe në organe të ndryshme.

Më shpesh, edhe analiza më e plotë nuk jep rezultate pozitive dhe një person mund të mësojë për infeksionin vetëm nga përpjekja e 8-10-të.

Gjëja kryesore është parandalimi

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të testoheni vazhdimisht, por thotë se është e nevojshme të angazhoheni në parandalim:

 • Lani duart më shpesh me sapun;
 • Përdorni peceta antibakteriale;
 • Mos prekni kafshët në rrugë;
 • Mos hani perime dhe fruta të palara dhe jo peshk dhe mish të skuqur.

Veçanërisht të kujdesshëm duhet të jenë ata që kanë fëmijë të vegjël, sepse ata shpesh janë bartës të parazitëve të ndryshëm, të cilët mund të merren në sandbox, në kangjella ose në vende të tjera.

Nëse një fëmijë ndjek një kopsht fëmijësh, atëherë rezervuari i mbjelljes dhe shpërndarja e jashtëqitjeve janë të detyrueshme, kështu që nuk është e vështirë të identifikosh sëmundjen.

parandalimi i parazitëve

Por të rriturit kanë probleme me këtë. Rrallë një mjek mund të kërkojë që ju të kaloni jashtëqitje për analiza, dhe kjo është për helminths.

Vlen të kujdeset për vetë pacientin, veçanërisht për ata që duan kuzhinën ekzotike dhe relaksimin ekstrem.

Nëse ka parazitë, simptomat mund të jenë të ndryshme, por ku janë këto ose ato më të zakonshmet?

Kush mund të jetojë brenda

Krimbat e pinit janë më shpesh në grupet e fëmijëve. Infeksioni në familje, përmes veshjeve. Lodra, orendi, çarçafë. Zbulohet nga gërvishtjet. Infeksioni më shpesh ndodh në të gjithë anëtarët e familjes.

Toxocara - më shpesh ekskretohet në jashtëqitjet e qenve, paraziton ata, por gjithashtu mund të prekë njerëzit. Feçet mund të mos tregojnë diagnozën, nevojiten biopsi të organeve dhe teste imunologjike.

Ascaris është një sëmundje e duarve të pista, të kryera nga mizat, vezët janë në ujë të papërpunuar, në perime të palara, zarzavate. Krimbat e rrumbullakët përhapen në të gjithë trupin, ato mund të parazitojnë kudo. Për më tepër, simptomat e sëmundjes nuk janë aspak të natyrës zorrëve.

Pacienti mund të ketë:

 • alergji, konvulsione;
 • astma, ekzema, neurodermatiti;
 • ethe, anemi.

Dhjetëra sëmundje mund të supozohen, dhe arsyeja mund të jetë mjaft e zakonshme.

Shirit i gjerë paraziton në trup deri në 25 vjet dhe mund të arrijë një gjatësi prej 10 metrash. Gëlltitet më shpesh me peshk të pakripur dhe havjar. Simptomat: obstruksion i zorrëve, të vjella, të përziera, dhimbje barku, anemi.

Shiritat e gjedhit dhe të derrit vijnë me mish të papërpunuar. Jetoni deri në 20 vjet. Larvat migrojnë në të gjithë trupin, mund të futen në sy dhe madje edhe në tru.

Giardia - shpesh gjendet në institucionet e fëmijëve. Jeton në zorrën e hollë, transmetohet përmes duarve të ndotura, sendeve shtëpiake.

parazitët brenda trupit

Simptomat: Efektet toksike nga lloji i alergjisë, oreksi i zvogëluar, kujtesa e dobët, mosmbajtja e urinës, lodhja e shpeshtë, rritja e ngadaltë.

Për të mos kaluar të gjithë listën e barnave për parazitët në trupin e njeriut, është më mirë të ekzaminoheni disa herë në vit dhe, nëse është e nevojshme, të merrni një kurs pilulash të përshkruara nga një mjek.

Në përgjithësi, ju mund të kapni helminte kudo, për shembull:

 • Kur kopshtarisë me tokë;
 • Kur jetoni dhe punoni në zonat rurale;
 • Nëse keni kafshë shtëpiake;
 • Lojë me rërë për fëmijë ose në plazh;
 • Peshkimi, gjuetia, turizmi;
 • Udhëtoni në vendet ekzotike.
infektimi me parazitë në natyrë

Ju nuk duhet të jeni shumë të dyshimtë dhe të mendoni vazhdimisht për një infeksion të mundshëm, por duhet të mbroni veten kur është e mundur.

Nuk është aspak e vështirë të fshini duart me peceta antibakteriale në natyrë, ose t'i lani ato kur të vini në shtëpi ose të luani me macen tuaj.

Vlen gjithashtu të shqetësoheni për ngrënien e ushqimit të skuqur sesa të ushqimit gjysëm të pjekur. Ju gjithashtu nuk duhet të pini ujë nga burime të panjohura në rritje.

Sa më shumë që një person kujdeset për parandalimin e sëmundjes, aq më pak sëmuret më vonë.

Nëse ka simptoma të pakuptueshme, dobësi, probleme me zorrët: kapsllëk ose diarre, pika të tjera të renditura më sipër, atëherë duhet të konsultoheni me një mjek dhe të kërkoni të ekzaminoheni për helminte.

Nëse nuk doni ta bëni publik këtë fakt, mund të bëni vetë teste në laboratorin SES, ata bëjnë një analizë të paguar atje. Pas së cilës do të jetë e mundur të zbulohet se me çfarë saktësisht të trajtohet.