Parazitoza: çfarë është ajo, simptomat dhe trajtimi

Shumë njerëz besojnë se nuk ka probleme me parazitët në vendet e zhvilluara, megjithatë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 3 miliardë njerëz në botë jetojnë me parazitë, që është pothuajse gjysma e popullsisë së botës.

Parazitozë. Cfare eshte?

Parazitoza është një term që kombinon të gjitha infeksionet që në fund të fundit mund të çojnë në sëmundje të shkaktuara nga parazitë të ndryshëm - krijesa që jetojnë jashtë strehuesit të tyre.

parazitët në trupin e njeriut

Parazitoza ndahet në disa grupe, varësisht nga lloji i parazitit:

 1. Protozoa (parazitë njëqelizorë).
 2. Krimbat (parazitët shumëqelizorë).
 3. Artropodët.

Përveç kësaj, ata janë të ndarë në dy grupe në varësi të vendndodhjes së tyre. Nëse parazitët janë jashtë trupit të njeriut, atëherë ata quhen ektoparazitë, dhe nëse janë brenda, atëherë endoparazitë.

Parazitët mund të pushtojnë çdo sistem trupor: gjaku, mushkëritë, mëlçia, veshkat, zemra, lëkura, veshkat, mitra dhe madje edhe truri, duke shkaktuar simptoma të ndryshme.

Shkaqet dhe mënyrat e infektimit

Ka shumë mënyra për tu infektuar me parazitë. Për shembull, ngrënia e ushqimit ose ujit të ndotur, mishit të gjallë, frutave dhe perimeve të palara mund të çojë në infeksion.

Përveç kësaj, transmetimi i parazitëve nga personi në person është i mundur, gjë që ndodh në rastin e morrave gjatë kontaktit me flokët, ose kur mbani mbulesat e kokës së një personi të infektuar.

Marrëdhëniet seksuale gjithashtu mund të çojnë në infeksion, veçanërisht përmes marrëdhënieve anale. Për shembull, krimbat e rrumbullakët qëndrojnë pranë daljes së zorrëve dhe vendosin vezë atje.

Mjete të tjera të transmetimit mund të përfshijnë kafshë shtëpiake, tokë të ndotur ose insekte që mund të transmetojnë parazitë si pleshtat, rriqrat dhe mushkonjat.

Larvat e disa krimbave hyjnë në rrjedhën e gjakut drejtpërdrejt përmes lëkurës, nga ku transportohen në mushkëri, dhe pastaj përmes traktit respirator ata futen në faring dhe, së fundmi, në aparatin tretës.

mënyrat e infeksionit njerëzor me parazitë

Simptomat e parazitozës

Ndër simptomat kryesore që shfaqen kur infektohen me parazitë, dallohen sa vijon:

 • Çrregullime të gjumit (pagjumësi, fërkim i dhëmbëve gjatë natës, lagje në shtrat).
 • Probleme të lëkurës (lëkurë të thatë, kruajtje, ekzema, skuqje dhe puçrra).
 • Lodhje e shtuar.
 • Irritimi i zorrëve (dhimbje barku, gazra, kapsllëk).
 • Çrregullime të stomakut (dhimbje barku, intolerancë ndaj llojeve të caktuara të ushqimit).
 • Inflamacion (artrit, dhimbje në muskuj, duar dhe këmbë).
 • Ndryshime të pakontrolluara në peshën trupore.
 • Çekuilibër mendor (nervozizëm, stres, depresion).
 • Problemet me organin gjenitourinar (cistet, problemet e prostatës, parregullsitë menstruale).
kruarje si simptomë e pranisë së parazitëve

Para së gjithash, duhet të kuptohet se një parazit është një krijesë e gjallë që ushqehet me nikoqirin e tij, dhe për këtë arsye prania e tyre në trup shoqërohet gjithmonë me mungesë të ushqyesve dhe energjisë. Ata gjithashtu lëshojnë produkte toksike metabolike që ndotin zorrët dhe mëlçinë, duke dobësuar kështu sistemin imunitar.

Diagnostifikimi

Shpesh është e vështirë të diagnostikosh një infektim parazit, për shkak të simptomave jo specifike që mund të gjenden në shumë sëmundje të tjera.

Morrat mund të zbulohen nga inspektimi vizual pasi ato janë të dukshme me sy të lirë. Në raste të tjera, jashtëqitja analizohet në laborator. Lloje të caktuara të parazitëve mund të gjenden në gjak si antitrupa, të tilla si krimbat e shiritave të qenit.

Trajtimi për parazitozë

Trajtimi i sëmundjeve të shoqëruara me parazitë ndahet në disa faza:

 1. Fillore, në të cilën trupi përgatitet vetë për heqjen e parazitëve.
 2. Kryesore, gjatë së cilës përdoren mjete dhe përgatitje të ndryshme.
 3. Rivendosëse, në të cilën funksionet e organeve janë rivendosur dhe metabolizmi në trup është normalizuar.

Pastrimi i zorrës së trashë është hapi i parë për të hequr qafe parazitët, pasi pastrimi i zorrës së trashë përmirëson të gjithë mjedisin e zorrëve. Prandaj, patogjenë, baktere dhe kërpudha të ndryshme nuk do të gjejnë më një habitat ideal në zorrë në të ardhmen.

Pastrimi intensiv i zorrës së trashë gjithashtu heq shtresat e vjetra të mukusit, të cilat janë një nga vendet më të njohura të fshehjes së parazitëve.

Çdo ilaç duhet të përshkruhet vetëm nga mjeku që merr pjesë, pasi barnat që synojnë trajtimin e parazitozës kanë një efekt toksik dhe kërkojnë përdorim në sasi të veçanta.

Barnat e përdorura në trajtimin e parazitozës kryesisht ndryshojnë në varësi të llojit të parazitit . .

pilula për të hequr parazitët nga trupi

Përveç marrjes së ilaçeve të përshkruara nga mjeku juaj, rekomandohet gjithashtu të përdorni produkte medicinale me origjinë natyrore, të cilat përfshijnë fara papaja (5-6 fara janë të mjaftueshme disa herë në ditë), hudhër të freskët dhe fara kungulli. Për shembull, farat e kungullit përmbajnë një substancë të veçantë që nxit paralizën e parazitëve.

Ekzistojnë edhe trajtime alternative për parazitozën. Kështu, për shembull, qërimi me lëng boronicë do të ndihmojë në heqjen e parazitëve më të thjeshtë. Për ta bërë këtë, ju duhet të merrni 2 litra ujë, 40 gramë lëng boronicë, shtoni 20 gramë kripë dhe bëni një klizmë 2 herë në ditë.

Për trajtimin e giardiasis, ju mund të bëni një tinkturë me lule jargavan, për të cilën derdhni lule të thata me alkool dhe lëreni për një javë. Pini para ngrënies.

Me ascariasis, marrja e një infuzioni të qepëve do të ndihmojë. Për ta bërë këtë, hidhni ujë të valë mbi qepën e copëtuar dhe lëreni për 10 orë. Merrni 100 ml në ditë, 4-5 ditë.

Lëvorja e shegës, e cila piqet me ujë të valë dhe konsumohet para ngrënies në sasi prej 5 ml, do të ndihmojë në heqjen e krimbave.

Si një terapi plotësuese, shmangni sheqerin dhe ushqimet shumë të përpunuara. Sigurohuni që të keni mjaftueshëm fibra në dietën tuaj për të nxitur tretje të shëndetshme dhe tretje të shpejtë.

Profilaksia

Për të parandaluar shfaqjen e parazitëve, duhet t'i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

 1. Lani duart para se të hani dhe pasi përdorni tualetin.
 2. Kur trajtoni tokë ose rërë, sigurohuni që të vishni doreza pasi ato mund të përmbajnë vezë ose ciste parazitësh.
 3. Mos lejoni që fëmijët të lëpijnë ose puthin kafshë jo-dewormuese.
 4. Të gjitha perimet dhe pemët e freskëta duhet të lahen mirë para përdorimit.
 5. Mos hani mish të papërpunuar dhe peshk.
 6. Vishni mëngë të gjata, pantallona të gjata dhe çizme kur ecni në pyll.