Çfarë teste duhet të bëni për të identifikuar praninë e parazitëve në trupin e njeriut

Aktiviteti jetësor i njerëzve është i lidhur ngushtë me një larmi mikroorganizmash, jo vetëm që banojnë në mjedisin e jashtëm, por gjithashtu jetojnë drejtpërdrejt brenda tyre.

Sipas disa studimeve, secili prej nesh është shtëpia e rreth 100 trilionë. të gjitha llojet e organizmave njëqelizore.

Në mjekësi, të gjithë organizmat që jetojnë me anë të nikoqirëve referohen si parazitë, veçmas vetëm duke nxjerrë kërpudhat, bakteret dhe viruset.

Dëmtuesit në trupin e njeriut mund të ndahen në lloje:

 • protozoa - ameba, plazmodia, pneumocysts, lamblia, trypanosomes dhe të tjerët;
 • helminths - krimbat parazitarë;
 • mikroorganizmat patogjene;
 • artropodë të ndryshëm - marimangat, insektet dhe të tjerët.

Detyra e tyre fillestare konsiderohet të jetë një ekzistencë e fshehtë. Kjo është arsyeja pse shumë prej tyre janë të vështira për t'u zbuluar menjëherë, ndonjëherë një sëmundje e shkaktuar nga një organizëm parazitar mund të vazhdojë me vite pa shenja dhe komplikime të dukshme.

Sipas disa studimeve, njerëzimi është rreth 85% i infektuar me krimba dhe shumë nuk dinë as për këtë.

Prandaj, çdo i rritur duhet të testohet për parazitë një herë në vit.

Një numër shenjash dhe simptomash të shkaktuara nga organizmat parazitarë

Para së gjithash, prania e parazitëve në trupin e njeriut tregohet nga:

 1. Çdo shqetësim në punën e traktit gastrointestinal mund të flasë për krimbat.
 2. Ekspozimi ndaj sëmundjeve infektive dhe lodhjes së përgjithshme, si rezultat i mungesës së elementëve gjurmë të kërkuar, të thithur nga dëmtuesi.
 3. Të gjitha llojet e manifestimeve alergjike - rrufë, skuqje, kollë e shkaktuar nga faktorë të paarsyeshëm (shkaku shpesh do të quhet mbeturina e parazitit).
 4. Humbje peshe me ushqim adekuat.
 5. Lëkurë e shurdhër për shkak të mungesës ose mungesës së vitaminave thelbësore për shkak të thithjes së tyre nga parazitët.
 6. Kruarje në anus (një shenjë e enterobiazës së krimbave).
 7. Probleme me thonjtë dhe thembrat e plasaritura.

Rastet e veçanta nuk nënkuptojnë gjithmonë praninë e organizmave të dëmshëm tek njerëzit, por me një kombinim të disa shenjave, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur për këshilla dhe të kryeni studime të përshtatshme të mosfunksionimeve.

Testet për zbulimin e parazitëve tek të rriturit

Kapja e të gjithë spektrit të organizmave parazitarë në një metodë specifike dhe të lirë të studimit është e pamundur. Prandaj, shpesh bëhet një analizë gjithëpërfshirëse për parazitët.

Për më tepër, mund të diagnostikohet si më poshtë: urina, feces, pështymë, gjak dhe pjesë të indeve të trupit të njeriut.

Merrni parasysh llojet e hulumtimeve të përdorura në mjekësinë moderne.

Coprogram histologjik

Analiza e jashtëqitjes për parazitët konsiston në përdorimin e mikroskopit për të ekzaminuar materiet fekale të pacientit për larvat, vezët ose fragmentet e individëve të pjekur.

Duke përdorur këtë metodë, ju mund të identifikoni shumë lloje të krimbave, por ajo tregon efikasitet maksimal kur zbulon organizma të dëmshëm që jetojnë në zorrë.

Ju lejon të diagnostikoni ascariasis, sëmundjen e krimbave, trichocephalosis, enterobiasis dhe të tjerët.

Për një analizë të hollësishme të jashtëqitjeve për zbulimin e parazitëve, materia fekale merret në një kavanoz të lëshuar në spital ose blihet në një farmaci. Kjo enë mbushet me një të tretën, duke marrë parasysh faktin që substancat e huaja (gjaku, urina) nuk duhet të futen në të.

Grumbullimi bëhet deri në orën 11. 00 të mëngjesit. Nëse ruani lëndën fekale në frigorifer, mund të ekzaminohet brenda 8 orësh. Por në rastin më të mirë, materiali i mbledhur duhet të transferohet në laborator brenda një ore. Kur dhuroni feces, duhet të nënshkruani kavanozin tuaj.

Para se të dhuroni lëndë fekale, pacienti duhet të përgatitet paraprakisht. Për ta bërë këtë, në një javë është e nevojshme të ndërpritet marrja e ilaçeve anthelmintike, pilula speciale për të normalizuar tretjen dhe antibiotikët. Duhet të mbahet mend se supozitorët e zorrës së trashë dhe klizmat e ndryshme janë të ndaluara para procedurës së mbledhjes, dhe përdorimi i ushqimeve me yndyrë duhet të reduktohet në asgjë katër ditë para procedurës.

Ky lloj diagnostikimi është një nga më të lirë, por përmbajtja e informacionit të sondazhit shpesh nuk pasqyron pamjen e vërtetë pas një kontrolli të vetëm.

Helminthët nuk lëshojnë vezë çdo natë, kështu që kjo provë kryhet 2-4 herë në intervale prej 3-5 ditësh. Nëse disa teste të kaluara dhanë rezultate negative, atëherë mund të jeni 99% i sigurt se nuk ka krimba që parazitojnë në zorrët.

analiza për praninë e parazitëve në organizëm

Scraping

Ekzaminimi kryesor dhe më i thjeshtë për enterobiaza. Kuptimi i tij qëndron në zbulimin e vezëve të krimbave, të cilat i vendosin ato në sasi të mëdha natën në anus.

Shpifja merret me një shpatull të veçantë ose një shtupë pambuku të lagur të rregullt. Një alternativë është të vendosni butësisht kasetë në anus dhe perineum, dhe pastaj ta ngjisni atë në një gotë të pastër të përgatitur posaçërisht.

Para se të testohen për parazitë, ata duhet të paketohen hermetikisht në një qese të pastër dhe të dorëzohen sa më shpejt të jetë e mundur në laborator. Kur ruhet në frigorifer, materiali mbetet i përdorshëm deri në pesë orë.

Skrapimi, si ekzaminimi i jashtëqitjeve për parazitët, është një test i lirë, por zbulohet vetëm një lloj krimbi.

Llojet e testeve të gjakut

Secili prej llojeve të testeve të gjakut në mënyrë të besueshme informon për praninë e një dëmtuesi të caktuar në një person. Gjatë veprimtarisë së tyre të dëmshme jetësore, mikroorganizmat lëshojnë toksina të ndryshme dhe trupi ynë përgjigjet me antitrupa.

Parazitët shpesh jetojnë në mëlçi dhe mushkëri dhe nuk mund të zbulohen në ndonjë mënyrë tjetër.

Ekzistojnë teste të tilla gjaku:

 • mbi agjentin shkaktar të trichinosis;
 • imunoassay enzimë (ELISA);
 • e përgjithshme;
 • në lamblia;
 • në agjentin shkaktar të ekinokokut;
 • në agjentin shkaktar të ascariasis;
 • mbi agjentin shkaktar të opisthorkiazës;
 • mbi shkaktarin e toksokariozës.

Secili prej këtyre studimeve përcakton saktësisht praninë e krijesave të dëmshme dhe shkallën e dëmtimit të organeve nga antitrupat. Por, për të zgjedhur se cilat teste për parazitët duhet të kaloni, gjithmonë duhet të shihni një mjek.

Edhe një test i përgjithshëm i gjakut mund të tregojë me saktësi praninë e krimbave parazitarë ose ascaris. Dhe, për shembull, zbulimi i një sasie të rritur të antitrupave imunoglobulinë nga ELISA për parazitët lejon, me një saktësi prej 90%, diagnostikimin e cilitdo prej llojeve të helminteve në trupin e njeriut.

Gjëja kryesore është të kontaktoni një specialist me përvojë i cili do t'ju tregojë se çfarë lloj analize keni nevojë për të identifikuar parazitët.

Para se të dhuroni gjak për analiza, duhet që paraprakisht të refuzoni të merrni të gjitha ilaçet që mund të kenë një efekt të dëmshëm në studim. Këshillohet që të konsultoheni me mjekun tuaj për këtë.

Një ditë para testit, ushqimet me yndyrë, alkooli, pijet e gazuara dhe të gjitha llojet e ëmbëlsirave domosdoshmërisht përjashtohen nga dieta. Vetë procedura zhvillohet në mëngjes me stomak bosh.

Ata dhurojnë gjak në një sasi prej rreth 4 ml nga vena kubitale. Rezultatet e studimit zakonisht janë gati pas 2-3 ditësh, por do të duhen deri në 9 ditë për të identifikuar disa organizma parazitarë.

Si të identifikoni parazitët me metoda të tjera

Në raste të rralla, për të marrë një pamje të saktë të zhvillimit të sëmundjes, specialisti përshkruan:

 • radiografia e gjoksit- tregon kalcifikimet në mushkëri, brezin e shpatullave dhe mëlçinë, që do të thotë prania e shiritit të derrit;
 • tomografia e kompjuterizuar e gjoksit- do të shfaqë kalcifikimet, si dhe zonat e pneumosklerozës;
 • Ekografia- ju lejon të shihni cistet e rrumbullakosura.

Profilaksia

Infeksioni me krijesa të dëmshme sjell gjithmonë shumë probleme shëndetësore.

Prandaj, si në luftën kundër sëmundjeve të tjera, është më mirë të luftosh dëmtuesit me parandalim, i cili konsiston në veprime të thjeshta:

 • lani duart më shpesh;
 • hani ushqim të provuar;
 • vënien e mishit dhe peshkut në trajtimin e plotë të nxehtësisë;
 • rregullisht vëzhgoni higjenën intime.

Por edhe respektimi i të gjitha rregullave nuk garanton siguri 100%. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të injoroni simptomat, por duhet menjëherë të kontaktoni një specialist dhe t'i nënshtroheni hulumtimit të nevojshëm.