Parazitët në trupin e njeriut: pasojat e infeksionit, rrugët e transmetimit, llojet e helminteve

parazitë nga trupi i njeriut

Historia e helminthologjisë shkon prapa mijëra vjet.

Dokumentet e para që përshkruajnë parazitët në trupin e njeriut, sipas klasifikimit modern, duke iu referuar krimbave të rrumbullakëta, datojnë në shekullin e 6 para Krishtit.

Termi "helminth", i cili tani është i kudondodhur, u shpik nga Hipokrati.

Që atëherë, informacioni rreth parazitëve ka qenë duke u grumbulluar.

Tani ka më shumë se 100 mijë specie të tyre.

E gjithë kjo grup helmintash referohet si krimbat e poshtëm të llojit scolecida (Latin Scolecida).

Ato klasifikohen në katër klasa:

 • krimba të rrafshët, kjo është klasa e cestodeve (krimbave) dhe trematodave (rrymat);
 • krimba të rrumbullakët, duke përfshirë një klasë të gjerë të nematodave;
 • krimba me majë gjembore;
 • anelidhet.

Në trupin e njeriut, helminthët e dy llojeve të para (më shumë se 250 specie) parazitojnë. Fazat kryesore të ciklit jetësor të helminteve kryhen në trupin e njerëzve ose kafshëve, të cilat quhen strehues.

Të gjithë parazitët janë të ndarë në dy grupe të mëdha:

 • gjeohelminte,zhvillimi i tyre fillon në mjedisin e jashtëm dhe përfundon në indet e "nikoqirit";
 • biohelminths,aktiviteti i tyre jetësor zhvillohet vetëm në organizmat e gjallë, dhe në procesin e zhvillimit, krimbat e tillë mund të ndryshojnë disa "host".

Ekziston edhe një grup i të ashtuquajturve helminthë ngjitës. Këto parazitë në trupin e njeriut mund të transmetohen përmes kontaktit të ngushtë me të infektuarit, ky lloj përfshin krimba pinworm, shirita xhuxh.

Pushtimet helmintike më të zakonshme janë:

parazitët nematozë në trupin e njeriut
 • ascariasis, agjenti shkaktar i ascaris njerëzore;
 • toksokariazë, e cila ndodh kur ascaris e kafshëve hyn në zorrët;
 • trichocephalosis, zhvillohet me pushtimin e krimbave;
 • enterobiaza e shkaktuar nga krimbat e kunjave;
 • ankilostomiaza, pamja e tyre është për shkak të parazitizmit të kokës së shtrembër dhe nekatorit;
 • strongyloidosis, shkaku i saj është aknet e zorrëve;
 • trikostrongilidoza e shkaktuar nga parazitë me të njëjtin emër;
 • trichinosis, shkaktuar nga një nga katër llojet e trichinella;
 • filariaza, shkaku i tyre janë filariet, të quajtura edhe filamente.

Midis cestodozave, dallohen sëmundjet e mëposhtme:

 • difilobotriazë, agjent shkaktar - shirit i gjerë;
 • teniarinozat e shkaktuara nga një shirit i gjedhit;
 • teniaza ose cistikerkoza e shkaktuar nga krimbi i derrit;
 • himenolepiaza, agjent shkaktar - shirit xhuxh;
 • dipilidioza e shkaktuar nga parazitizmi i shiritit të qenit;
 • ekinokokozë, shkaku i sëmundjes është ekinokoku ose shirit i ekinokokut;
 • alveokokoza, agjenti shkaktar - alveokoku.

Nga trematodat, helminthiases e mëposhtme diagnostikohen shpesh:

parazitët e trematodës tek njerëzit
 • fascioliaza, agjenti shkaktar është fasciola vulgaris;
 • opisthorchiasis, shkaku i saj është parazitizmi i rrufës së maceve;
 • klonorhiaza e shkaktuar nga fyell kinez;
 • metagonimiasis, agjent shkaktar - metagonimus;
 • skistosomiaza (gjenitourinar, zorrë, japoneze), e shkaktuar nga parazitët me të njëjtin emër.

Një grup i veçantë përfshin të ashtuquajturat sëmundje protozoare të shkaktuara nga prania e protozoave njëqelizore: ameba, plazmodiumi i malaries, trypanosomet, lamblia, toksoplazma, Trichomonas.

Njeriu mesatar në rrugë as nuk e imagjinon me sa parazitë duhet të merret çdo ditë. Këto mikroorganizma janë të pranishëm kudo: në tokë, gropa rëre, kangjella, sende shtëpiake, lodra, peshqirë në pishina, banjë dhe sauna, pellgje, në leshin, putrat dhe pështymën e kafshëve shtëpiake. Sidoqoftë, transformimi i larvave dhe vezëve në individë seksualisht të pjekur nuk ndodh gjithmonë. Në shumicën dërrmuese të rasteve në trupin e një personi të shëndetshëm, parazitët vdesin dhe hiqen nga zorrët.

Sidoqoftë, në indet e fëmijëve, ndodh njerëz me mungesë të imunitetit, sëmundje të traktit tretës, sistemit endokrin, transformimi i mëtejshëm i larvave të krimbave në meshkuj dhe femra të rritura.

Aktiviteti i tyre jetësor shoqërohet nga:

 • shkelje e proceseve metabolike;
 • mungesa e vitaminave;
 • mungesa e mineraleve dhe proteinave;
 • formimi i një përgjigje alergjike, e cila është e mbushur me zhvillimin e proceseve autoimune;
 • ndikimi negativ i mbetjeve toksike të helminteve.

Përveç kësaj, pothuajse të gjithë parazitët dëmtojnë mekanikisht indet e ndryshme në të gjitha fazat e ciklit të tyre të jetës. Larvat e shumë krimbave (strongyloids, schistosomes dhe të tjerët), gjatë futjes së tyre në trup, shkelin integritetin e lëkurës dhe mukozave. Shiriti xhuxh shkakton një ndryshim në strukturën e epitelit të zorrëve të holla në shtresat e saj më të thella. Me ekinokokozë, ndodh alveokokoza gjatë rritjes së larvave, kompresimi mekanik i indeve përreth, zakonisht mëlçisë, gjë që çon në verdhëz.

shirit xhuxh në trupin e njeriut

Trakti gastrointestinal është larë në mënyrë aktive me gjak. Përmes mureve të saj, krimbat hyjnë në enët kryesore të gjakut, dhe nga atje - në pothuajse çdo organ. Lokalizimi i fokusit kryesor të zhvillimit të parazitëve përcakton simptomat kryesore të sëmundjes. Hyrja e helminteve në një mënyrë ose në një tjetër ndikon në punën e të gjitha organeve dhe sistemeve: imun, nervor, qarkullues, tretës.

Ashpërsia e lezionit dhe simptomat klinike, metoda e trajtimit varet nga lloji i parazitit. Krimbat relativisht të "padëmshëm" dhe krimbat e rrumbullakët në shumicën e rasteve shkaktojnë përçarje të traktit tretës. Dhe gëlltitje e protozoa (për shembull, ameba) mund të shkaktojë meningoencefalit, patologji perikardiale dhe vdekje. Parazitët vendosen në lëkurë, organet e shikimit, trurit, indeve muskulore.

Për të hequr disa helminte, mund të përdorni mjete juridike popullore (farat e kungullit, pastrimin e klizmave me hudhër dhe sodë, marrjen e infuzioneve me celandinë, rrënjë xhenxhefili, tansy dhe bimë të tjera medicinale). Por në prani të pushtimeve të rënda dhe masive me barëra, pika homeopatike dhe shtesa bimore, nuk mund të bëhet. Për shkatërrimin e krimbave, nevojitet terapi afatgjatë me ilaçe dhe ndihmë në rivendosjen e funksioneve themelore të traktit tretës.

Possibleshtë e mundur të parandalohet zhvillimi i helminthiasis vetëm nëse ndiqen disa masa parandaluese.

Sidoqoftë, për të parandaluar infeksionin, është e nevojshme të njihen mënyrat kryesore në të cilat shfaqen parazitët në trupin e njeriut:

shirit i gjedhit nga trupi i njeriut
 • Administrimi oral përmes duarve, ushqimit të palarë, leshit, pendëve të kafshëve shtëpiake dhe zogjve, mbi të cilat janë të pranishme vezët dhe larvat e parazitëve së bashku me grimcat e tokës. Kështu që ju mund të infektoheni me ascariasis, enterobiasis, giardiasis.
 • Ksenotrofike kur konsumohet në mish termikisht të papërpunuar, qumësht, peshk dhe prodhime deti. Kjo rrugë transmetimi është tipike për trichinosis, teniasis.
 • Kontaktoni, për shembull, përmes poreve të lëkurës, skistozomet hyjnë në trup (ata jetojnë në klimë të nxehtë).
 • Përhapur nga gjaku në kafshimet e insekteve (p. sh. , filariaza).
 • Transplacentale nga nëna te fetusi, kështu transmetohet toksoplazmoza.

Duke marrë parasysh realitetet e mjekësisë moderne të brendshme, ata përpiqen të shtyjnë një vizitë tek një mjek deri në të fundit, veçanërisht pasi ilaçet për të hequr qafe helminthiasis mund të blihen pa recetë në çdo farmaci. Por jo gjithçka është aq e thjeshtë sa duket në shikim të parë. Mjetet për luftimin e parazitëve nuk janë të njëjta në aktivitetin e tyre terapeutik, përveç kësaj, lloje të ndryshme të krimbave "kërkojnë" një përzgjedhje individuale të dozës dhe kohëzgjatjes së trajtimit.

Prandaj, nëse dyshoni se ka parazitë në trupin e njeriut, duhet të konsultoheni me një specialist. Algoritmi i veprimeve të tij është si më poshtë:

 • ekzaminimi i pacientit dhe mbledhja e anamnezës (për shembull, një kthim i kohëve të fundit nga vendet ekzotike kërkon kërkime të veçanta për të identifikuar dëmtuesin);
 • caktimi i një analize të përgjithshme të gjakut, feces, koprogramave;
 • një test gjaku për praninë e antitrupave specifikë, kjo analizë do t'ju lejojë të përcaktoni me saktësi agjentin shkaktar të sëmundjes;
 • vlerësimi i gjendjes së organeve të brendshme, prania e absceseve, ulçerave, zonave nekrotike të shkaktuara nga parazitët;
 • identifikimi i sëmundjeve të mundshme shoqëruese që mund të jenë kundërindikacione për caktimin e ilaçeve të caktuara.

Është e rëndësishme!

Vetë-trajtimi i pushtimeve helminthic është kundërindikuar në shtatzëni dhe laktacion.

Shenjat e parazitëve në trup, varet nga fokusi i lokalizimit

Disfata e indeve nga helmintet shoqërohet me hemorragji të shumta të pikësuara. Kjo bëhet shkak i anemisë, dobësisë, lodhjes dhe uljes së performancës. Për shkak të çrregullimeve metabolike dhe thithjes së vitaminave dhe mineraleve, gjendja e lëkurës, thonjve, flokëve përkeqësohet. Një person shpejt humbet peshë, vuan nga sëmundje të shpeshta virale dhe infektive.

parazitët në zorrët e njerëzve

Gjithashtu, aktiviteti jetësor i shumicës së mikroorganizmave patogjene vazhdon me çlirimin e toksinave. Sistemi imunitar reagon ndaj pamjes së tyre në përputhje me rrethanat, kështu që nëse ka parazitë në trupin e njeriut, simptomat e një reaksioni alergjik do të jenë të pranishme pa dështuar. Zhvillohen edhe shenja klinike të dehjes së përgjithshme, të cilat manifestohen në formën e gjendje të keqe, nervozizmi, pagjumësie, çrregullimesh nervore dhe përkeqësimit të shëndetit.

Zhvillimi i pushtimit parazit në indet e zemrës së njeriut vazhdon në sfondin e çrregullimeve të theksuara të miokardit.

Pacientët ankohen për:

 • gulçim;
 • ndryshimi i rrahjeve të zemrës;
 • ndjenjë gulçimi;
 • një ndjenjë e shqetësimit dhe rëndesës në gjoks.

Aderimi i procesit inflamator mund të shkaktojë perikardit ose miokardit. Këto sëmundje shoqërohen me një rritje të temperaturës së trupit dhe dhimbje të forta në rajonin e zemrës.

Helminthiaza epidermale është relativisht e rrallë. Si rregull, ato zhvillohen në sfondin e dëmtimit të zorrëve dhe organeve të tjera të brendshme.

Shenjat e parazitëve në trup me pushtimin e disa krimbave në lëkurë mund të duken kështu:

dhimbje barku në prani të parazitëve në trup
 • ulçerimi në vendet e kontaktit me feces;
 • shfaqja e një skuqjeje kruarje;
 • ënjtje dhe skuqje, nganjëherë përgjatë migrimit të helminths;
 • formimi i ënjtjeve që i ngjajnë wen në dukje;
 • shfaqja e puçrrave purulente.

Simptomat e një paraziti që hyjnë në sy varen nga disa faktorë. Nëse helminti "jeton" nën lëkurën e qepallës, lëvizjet e tij mund të ndjehen ose edhe të shihen. Sidoqoftë, kur krimbat lëvizin thellë në sistemin nervor optik, ekziston rreziku i strabizmit, dëmtimit të dukshëm të shikimit dhe shikimit të kufizuar. Pa terapi të duhur, zhvillimi i helminthiasis në sy mund të rezultojë në një verbëri të pakthyeshme.

Trakti gastrointestinal është habitati i një numri dërrmues të helminteve. Kjo është arsyeja pse nëse parazitët lindin në trupin e njeriut, simptomat para së gjithash shfaqen në pjesën e sistemit të tretjes.

Pacienti zakonisht ankohet për:

 • dhimbje me intensitet dhe siklet të ndryshëm në bark;
 • diarre, e cila mund të zëvendësohet nga kapsllëku, kjo është veçanërisht karakteristike në fazat fillestare të infeksionit;
 • një përzierje e mukusit dhe gjakut në feces;
 • shfaqja e spazmave të dhimbshme njëkohësisht me dëshirën për të bërë jashtëqitje;
 • ulur ose mungesë oreksi;
 • gazra, fryrje të barkut.

Si rezultat i përçarjes së gjëndrave të tretjes, një person vazhdimisht ndjen peshë në stomak. Në disa raste, një top ascaris mund të shkaktojë bllokim të zorrëve.

Depërtimi i krimbave në sistemin hematopoietik shoqërohet me çrregullime në të gjithë trupin. Për më tepër, një pushtim i tillë ndonjëherë nuk manifestohet në formën e simptomave të jashtme. Sidoqoftë, për shkak të shkatërrimit të eritrociteve dhe elementeve të tjerë në formë, ndodhin dhimbje koke të shpeshta, marramendje, përgjumje, pavarësisht respektimit të regjimit ditor, dobësi të vazhdueshme dhe intolerancë ndaj tendosjes fizike.

Gjithashtu, shenjat e parazitëve në trup në sistemin e qarkullimit të gjakut shoqërohen nga një rritje në nyjet limfatike, përkeqësimi i sëmundjeve kronike. Madhësia e mëlçisë dhe shpretkës ndryshon lart, dhe temperatura e trupit shpesh rritet.

Mjekët theksojnë se zbulimi i një "krijese" të huaj në trup nuk duhet të jetë shkak për panik. Ilaçet moderne ju lejojnë të pastroni shpejt dhe pa ndonjë efekt anësor të pastroni të gjitha organet e krimbave dhe të rivendosni plotësisht funksionimin e tyre.

Parazitët njerëzorë: metodat e trajtimit dhe parandalimit

Kohët e fundit, disa klinika private kanë njoftuar se është krijuar një metodë e re e sigurt për trajtimin e krimbave - terapi bioresonance. Parimi i një trajtimi të tillë bazohet në ligjet e fizikës. Sipas teorisë së zhvilluesve të kësaj metode, secila qelizë e trupit tonë nuk është e palëvizshme në një vend, por është në një mënyrë të lëkundjeve konstante, duke emetuar valë elektromagnetike. Gjatësia e tyre është individuale për secilin organ të brendshëm.

Parazitët njerëzorë nuk bëjnë përjashtim, por rezonanca e lëvizjeve të tyre është e ndryshme nga indet e trupit tonë. Gjatë një seance të terapisë së bioresonancës, elektrodat metalike aplikohen në pika të caktuara biologjikisht aktive. Ata dërgojnë valë me një gjatësi të caktuar që nuk ndikojnë në punën e qelizave të vetë një personi, por shkatërrojnë trupat e parazitëve.

foto të parazitëve njerëzorë

Përparësitë e terapisë së bioresonancës përfshijnë sigurinë dhe pa dhimbjen. Sidoqoftë, efektiviteti klinik i kësaj metode të trajtimit nuk është provuar, dhe pajisjet për trajtim nuk kanë certifikatat e duhura. Por ekspozimi ndaj valëve elektromagnetike nuk do të shkaktojë ndonjë dëm ose komplikacion.

Në të vërtetë nuk ka aq shumë ilaçe të përdorura për të hequr qafe helminths dhe protozoa. Dozimi i ilaçeve, skema dhe kohëzgjatja e administrimit të tyre zgjidhen nga mjeku në varësi të moshës së pacientit, ashpërsisë së pushtimit dhe pranisë së patologjive shoqëruese.

Me pushtime relativisht të buta helminthic, këshillohet të përdorni recetat e mjekësisë tradicionale. Këto produkte mund të përgatiten lehtësisht në shtëpi, dhe përbërësit shiten në çdo farmaci.

Për të dëbuar krimbat nga zorrët, shëruesit rekomandojnë:

 • Konsumoni sa më shumë qepë, hudhër, xhenxhefil, shegë.
 • Bleni një karafil të zakonshëm që përdoret në gatim. Groundshtë bluar në një mulli kafeje dhe merret sipas skemës së mëposhtme: në ditën e parë 0, 5 g, në të dytën - 1 g dhe nga e treta në të nëntën - 1, 5 g secila në mëngjes në stomak bosh.
 • Hidhni një lugë gjelle me rrënjë të hithrave të copëtuara dhe të thata me një gotë ujë të vluar dhe ziejini në një banjë uji për 15 minuta. Këmbëngulni derisa të ftohet plotësisht dhe merrni 3 tbsp. ltri herë në ditë para ngrënies.
 • Përzieni proporcione të barabarta të lëngut të aloes dhe qepës, shtoni mjaltë dhe merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë për disa javë.
 • Përzieni 10 tbsp. lfara liri dhe 1 tbsp. lkarafil, bluaj dhe merre në masën 2. 5 g pluhur për 1 kg të peshës trupore.
 • Kombinoni tulin e kokosit të integruar dhe qumështin e kokosit. Pini këtë përzierje për 1 lugë. tri herë në ditë me stomak bosh.

Praktikisht, mënyra e vetme për të parandaluar shfaqjen e parazitëve njerëzorë në zorrët dhe indet e tjera është t'i përmbaheni rreptësisht rregullave të higjienës, të njohura për të gjithë që nga fëmijëria e hershme. Kjo është larja e duarve para ngrënies, pas përdorimit të tualetit, kthimit nga shëtitja. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme që tërësisht të nxehet trajtimi i ujit të pijshëm, qumështit, mishit, peshkut, pastrimi i perimeve dhe frutave të freskëta nga ndotja.

Por parazitët njerëzorë gjenden në çdo hap, kështu që është pothuajse e pamundur të shmangni takimin me ta. Për të parandaluar ndërlikimet e rënda të pushtimit, është e nevojshme të forconi mbrojtjen imune, të monitoroni gjendjen e traktit digjestiv. Kur shfaqen simptomat e para të helminthiasis, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek, të kaloni testet e përshkruara dhe t'i nënshtroheni plotësisht një kursi trajtimi me kontrollin e detyrueshëm të efektivitetit të tij.