Pastrimi i trupit të njeriut nga parazitët

Parazitët e zakonshëm njerëzorë janë krimba të rrumbullakët dhe të rrafshët që jetojnë kryesisht në zorrë.

Tema e bisedës së sotme është pastrimi i trupit nga parazitët duke përdorur mjete juridike tradicionale dhe popullore. Merrni parasysh barishtet dhe pjesët e pemëve që përdoren për të trajtuar krimbat dhe si ta bëni ilaçin në shtëpi.

Përgatitja para trajtimit me mjete juridike tradicionale dhe popullore

Pastrimi nga parazitët zgjat 2 ditë. Përgatitja është e rëndësishme para se të hiqni krimbat. Shtë e nevojshme për të shmangur efektet toksike të parazitëve pas vdekjes si rezultat i trajtimit me ilaçe ose mjete juridike popullore. Përgatitja konsiston në përshkrimin e një diete para trajtimit, gjatë marrjes së ilaçeve dhe pas trajtimit.

simptomat e pranisë së parazitëve në trup

Në ditët e sotme, së bashku me trajtimet me ilaçe, ka shumë mjete popullore mjaft efektive.

Një ditë para heqjes së parazitëve, zbatohet një dietë:

 • supa me pure dhe të lëngshme;
 • komposto dhe pelte;
 • enët me perime;
 • qull i lëngshëm;
 • buka e djeshme;
 • qumësht i zier.

Në ditën e dytë të dietës, në mbrëmje në orën 19-20 - një darkë e lehtë. Para se të shkoni në shtrat, pini një laksativ ose 2 tbsp. lsulfat magnezi. Bëni një klizmë pastruese në mëngjes. Kështu, janë krijuar kushte për të lehtësuar largimin e krimbave nga zorrët.

Mjekësia tradicionale në luftën kundër krimbave

Shëruesit tradicionalë kanë mjete shëruese efektive në shtëpi për kontrollin e krimbave. Parimi i veprimit të mjeteve juridike popullore bimore është që të paralizojnë muskujt e krimbave, si rezultat i së cilës pinjollët dhe grepat e tyre janë shkëputur nga muri i zorrëve. Disa nga krimbat vdesin.

mjete për pastrimin e trupit nga parazitët

Para çdo trajtimi ose marrjes së ilaçeve, ju rekomandojmë që të kontaktoni një specialist!

Ato duhet të hiqen sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse produktet e prishjes së parazitëve kanë një efekt toksik tek njerëzit. Për këtë qëllim, përdoren laksativë.

Cilat mjete juridike popullore përdoren për të dëbuar parazitët

Në thelb, mjetet juridike popullore përfaqësohen nga bimë bimore ose pjesë të pemëve. Ato mund të përdoren si një zierje ose infuzion i bërë në shtëpi. Disa përgatitje bimore (pelini) përdoren në formë pure pa trajtim termik. Farat e kungullit, lëvorja e shegës dhe tansy përdoren si zierje ose infuzion. Metoda për përgatitjen e këtyre ilaçeve jepet më poshtë.

Lule fara limoni ose pelini

Kundër krimbave të rrumbullakëta dhe krimbave, përdoren lule pelini. Pelini përdoret në shtëpi ose blihet në një farmaci. Substanca helmuese santonin në përbërjen e saj ka një efekt antiparazitik në krimbat. Lulet e pelinës bluhen në një blender ose llaç në pluhur. Për shkak të shijes së hidhur, pluhuri përdoret me reçel ose shkumës. Të nesërmen pas përgatitjes së dietës, pluhuri aplikohet tri herë në ditë para ngrënies, 1 pluhur.

pelin për të pastruar trupin nga parazitët

Të gjitha përgatitjet e pelinës janë kundërindikuar për nënat e ardhshme.

Dozat specifike të moshës së farës së citrinës ose luleve të pelinës për dozë:

 • fëmijët pas 15 vjetësh dhe të rriturit - 5 gr . ;
 • për fëmijët 10-14 vjeç përdoren 2. 5-3. 5 gram;
 • fëmijëve nga 7 deri në 10 vjeç u jepen 1. 75-2. 25 gram;
 • nga mosha 4 deri në 7 vjeç, një dozë jepet 1. 0-1. 5 gram;
 • foshnjat nga 1 deri në 3 vjeç përshkruhen 0, 25-0, 75 gram.

Në ditën e dytë të trajtimit, tabletat laksative merren në mbrëmje.

Farat e kungullit në trajtimin e helminthiasis

Farat e kungullit kundër krimbave dhe krimbave përdoren në formën e dozimit të infuzionit shtëpiak ose grimcës. Për të përgatitur grilën, 300 gram fara të qëruara me një film të gjelbër shtypen në një blender në pluhur. Në të njëjtën kohë, uji shtohet në një sasi prej 1 tbsp. lderi në 50 ml për të marrë qull.

farat e kungullit për të pastruar trupin nga parazitët

Farat e kungullit, vaji, tul dhe lëng kanë një efekt shkatërrues në parazitët, pastrojnë, vitaminizojnë trupin

Regjimi i trajtimit me qull të farës së kungullit:

 • pasi të përgatiteni me një dietë, të nesërmen në mëngjes, merrni qull (nga 300 gram fara), 1 lugë çaji për 1 orë;
 • 3 orë pas qullit merrni laksativ Senna ose 1 tbsp. lsulfat magnezi;
 • pas 30 minutash bëni klizmë.

Dozimi i farave të kungullit të thatë për fëmijë:

 • 50 gramë për fëmijë 2-3 vjeç;
 • 75 gram për një fëmijë 3-4 vjeç;
 • 100 gramë për fëmijë 5-7 vjeç;
 • 150 gramë për fëmijë nga 7 deri në 12 vjeç.

Qull mund të përzihet me pak bllokim.

Infuzion i farave të kungullit kundër krimbave të rrumbullakëta

Për ata që nuk gëlltisin qull, përgatitet një infuzion me fara. Për ta bërë këtë, merrni 500 gram fara të thata, por jo të skuqura me një film të gjelbër. Sheshtë ajo që përmban substancën cucurbitin, e cila ka efektin e saj antiparazitik. Farat bluhen në një mulli mishi, blender ose llaç.

Bërja e infuzionit të farës së kungullit në shtëpi:

 • 500 gram fara kungulli të shtypura, derdhni 1 litër ujë;
 • insistoni 2 orë në një banjë uji, pa e zierë;
 • ftohtë dhe tendosje përmes garzë të dyfishtë;
 • hiqni filmin vajor të formuar në sipërfaqen e infuzionit.

Dozimi i farave të kungullit për fëmijë:

 • deri në moshën 5 vjeç, përdorni 100-200 ml infuzion;
 • fëmijëve 5-10 vjeç u jepet 200-300 ml infuzion;
 • në moshën 10 deri në 15 vjeç, jepni 300-600 ml infuzion.

Gjatë trajtimit, të rriturit pinë 1 litër infuzion, dhe fëmijët, sipas moshës së tyre, për gjysmë ore. Pas 30 minutash, merrni një laksativ. Një klizmë bëhet pas gjysmë ore.

Farat e kungullit nuk janë toksike. Ato trajtohen për krimbat tek gratë shtatzëna dhe fëmijët nën moshën 2 vjeç. Kjo kategori personash nuk tregohet për trajtim me ilaçe farmaceutike antihelminthike.

Lehja e shegës kundër krimbave

Kjo pemë e mrekullueshme do të ndihmojë në pastrimin e trupit nga parazitët. Lëvorja e saj ka një efekt antiparazitik për shkak të përbërësit të tij, alkaloid peltierin, i cili vret krimbat e shiritave.

pema e shegës dhe lëvorja e saj për të pastruar trupin nga parazitët

Kundër krimbave të shiritave, përdoren zierje uji të lëvores së shegës.

Bërja e zierjes së lëvores së shegës:

 • Hidhni 50 gramë lëvore të copëtuar të pemës me 400 ml ujë dhe lëreni për 6 orë;
 • pastaj zieni në nxehtësi mesatare derisa të ziejë gjysma e vëllimit të ujit;
 • ditën tjetër pas përgatitjes nga dieta, gradualisht merrni një gotë supë për 1 orë;
 • pas 30 minutash, merrni një laksativ ose sulfat magnezie.

Pas marrjes së një zierje shege, disa njerëz përjetojnë marramendje dhe dobësi për shkak të toksicitetit të zierjes. Prandaj, së bashku me shegën, ata marrin një zierje të lisit për të kufizuar thithjen e peltierit.

Tansy kundër krimbave të rrumbullakëta dhe krimbave

Lule Tansy do të ndihmojë në dëbimin e krimbave dhe akarideve. Për ilaçin shtëpiak 1 tbsp. llule derdh 200 ml ujë të valë dhe lëreni për 1 orë. Ditën tjetër pas përgatitjes së dietës, infuzioni i tansy merret tri herë në ditë, 1 tbsp. lpara ngrënies për 5 ditë. Merrni tableta laksative çdo natë. Nëse nuk ka pasur jashtëqitje, jepet një klizmë.

përdorimi i tansy për të hequr parazitët nga trupi

Tansy është efektiv për trajtimin e krimbave të rrumbullakëta (krimbave, krimbave).

Infuzion i tansy për krimbat nuk përdoret për gratë shtatzëna për shkak të rrezikut të abortit.

Trajtimi i ilaçeve të helminthiasis

Marrja e tabletave antihelminthic përshkruhet vetëm nga një mjek pas një ekzaminimi. Çdo ilaç anthelmintik ka efektin e tij specifik në një parazit të veçantë. Frekuenca e pranimit dhe rrjedha e trajtimit i caktohet secilit pacient individualisht, në varësi të fazës së sëmundjes, intensitetit të pushtimit dhe peshës së personit. Vetë-administrimi i pilulave për krimbat është i rrezikshëm për shkak të rrezikut të përhapjes së helminthiasis në trup.

ilaçe për largimin e parazitëve nga trupi

Para se të përdorni ilaçe, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Trajtimi i helminthiasis është kompleks dhe konsiston në barna desensibilizuese dhe detoksifikuese. Terapia ka si qëllim heqjen e krimbave dhe eleminimin e pasojave të aktivitetit të tyre jetësor. Në procesin e aktivitetit jetësor të parazitëve dhe vdekjes pas përdorimit të barnave anthelmintike, në trup zhvillohen reaksione alergjike, prandaj përdoren antihistaminë. Gjatë periudhës së rimëkëmbjes, përdoren sorbentë dhe vitamina.

Kursi i trajtimit me ilaçe për krimbat kryhet për të gjithë familjen.

Si përfundim, vërejmë se për trajtimin e krimbave përdoren si ilaçet tradicionale ashtu edhe mjetet juridike popullore. Mjetet juridike bimore në shtëpi përdoren të thata, ose përgatitet një infuzion dhe zierje. Para trajtimit, rekomandohet t'i nënshtroheni një ekzaminimi për të përcaktuar llojin e krimbave. Para se të përdorni ilaçin shtëpiak, duhet të përgatiteni. Për këtë, zbatohet dieta e saktë dhe klizmat. Nuk rekomandohet të merrni ilaçe për helminte vetë. Kjo mund të çojë në migrimin e parazitëve nga zorrët në organet e brendshme.