Krimbat në trupin e njeriut

Ndoshta të gjithë e dinë se çfarë janë krimbat dhe nga vijnë. Por jo të gjithë do të jenë në gjendje të përgjigjen se çfarë lloj krimbash janë, dhe më e rëndësishmja, çfarë dëmtimesh mund të shkaktojnë në trupin e njeriut.

Karakteristikat dhe llojet e helminthiasis

Helminthiases janë një grup i sëmundjeve njerëzore të shkaktuara nga gëlltitja e krimbave parazitarë, përkatësisht helminths, parazitimin në organet e brendshme të një personi, që prekin indet dhe prishin funksionin e tyre normal.

Parazitët mund të vendosen në pothuajse çdo organ: zorrët, mushkëritë, fshikëza e tëmthit, mëlçia, dhe madje edhe truri. Emri i helminthiasis, rrjedha e rrjedhës së tij, pasojat dhe simptomat varen nga lloji i parazitëve që shkaktuan sëmundjen.

Por ka disa lloje të përgjithësuara të helminthiasis:

llojet e parazitëve të kontaktit në trupin e njeriut
 1. KontaktoniTransmetimi ndodh direkt nga një person tashmë i infektuar përmes kontaktit. Më të zakonshmet janë himenolepiaza, e shkaktuar nga shiriti xhuxh, dhe enterobiaza, krimbat e kunjve. Parazitët zvarriten nga rektumi dhe vendosin vezë në lëkurën e njeriut. Më tej, shpërndarja kalon nëpër ushqime dhe sende shtëpiake. Arsyeja kryesore e infeksionit me një lloj kontakti të helminthiasis është mosrespektimi i rregullave të higjienës personale, si dhe përpunimi i pahijshëm i produkteve dhe mosrespektimi i rregullave për ruajtjen e tyre.
 2. Gjeohelminthiaza.Karakteristikisht, nuk ka nevojë për një mikpritës të ndërmjetëm; krimbat parazitarë përfundojnë tërë ciklin e tyre të jetës në një organizëm. Vezët dhe larvat e parazitëve mund të jetojnë vetëm në mjedisin e jashtëm, më shpesh në tokë. Specie shumë të rralla të tyre janë në gjendje të zhvillohen brenda, shumica vetëm në tokë ose ujë. Fëmijët, të cilët shpesh luajnë me tokën dhe punëtorët në ferma dhe kullota janë më të ndjeshëm ndaj geohelminthiasis. Infeksioni i një personi ndodh duke ngrënë perime dhe fruta të palara, ujë të pijshëm të patrajtuar. Possibleshtë e mundur që helminthët të hyjnë duke thithur pluhur ose përmes lëkurës.
 3. parazitët e krimbave në organizmin e njeriut
 4. Biohelminthiaza.Për zhvillimin e helminths, pjesëmarrja e një nikoqiri të ndërmjetëm, më shpesh jovertebrore, është e nevojshme. Në thelb, transmetimi i biohelminthiases ndodh përmes insekteve që thithin gjak. Këto lloj parazitësh jetojnë në gjakun e nikoqirit përfundimtar, hyjnë në trupin e insektit përmes një pickimi, pastaj zhvillohen në të dhe përmes të njëjtës pickim i kalojnë një personi tjetër. Por është gjithashtu e mundur të lëshohen vezë dhe larva në mjedisin e jashtëm, si në rastin e geohelminthiasis. Secili lloj i helminthit kërkon llojin e tij specifik të hostit të ndërmjetëm.

Simptomat dhe shkaqet e helminthiasis

Simptomat klinike të helminthiasis varen drejtpërdrejt nga lloji i parazitëve në trupin e njeriut dhe habitati i tyre. Në varësi të organit të prekur, ndodhin manifestime të ndryshme të sëmundjes, të cilat shpesh ndërhyjnë në një diagnozë të saktë.

parazitët e nxjerrë nga trupi i njeriut

Helminthiasis kalon nëpër fazat akute dhe kronike të zhvillimit. Faza akute zgjat jo më shumë se 8 javë, por ajo kronike mund të zgjasë me vite. Faza akute ndryshon në simptoma të ngjashme për të gjitha llojet e helminthiasis, pasi që pas shfaqjes së një objekti të huaj në trupin e njerëzve, pason një reagim i menjëhershëm i sistemit imunitar.

Për fazën kronike, simptomat bëhen më specifike për secilën sëmundje specifike dhe nuk mund të përgjithësohen. E gjitha varet nga organi i prekur, për shembull, kur parazitët lokalizohen në zorrë, dhimbja e barkut dhe problemet me jashtëqitjen janë karakteristike.

Simptomat e helminthiasis:

 1. Rritja e temperaturës së trupit.
 2. Djersitje dhe ënjtje e tepërt.
 3. Dhimbje e muskujve dhe dhimbjeve të kyçeve.
 4. Diarre, ose anasjelltas, kapsllëk i shpeshtë.
 5. Dehidrimi i trupit, të vjella të shpeshta.
 6. Zgjerimi i mëlçisë, shpretkës, nyjeve limfatike, fryrje e stomakut.
 7. kruarje në anus si simptomë e pranisë së parazitëve
 8. Një skuqje në lëkurën e një personi.
 9. Rritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut.
 10. Anemi me mungesë hekuri.
 11. Kruarje e lëkurës dhe anusit.
 12. Çrregullime të sistemit nervor, apati, nervozizëm, depresion.
 13. Prania e shkarkimit të përgjakshëm në jashtëqitje ose gjatë urinimit.
 14. Pankreatiti, verdhëza, hepatiti, bllokimi i zorrëve.

Disa lloje të helminthiasis karakterizohen nga një kurs asimptomatik, i fshehtë i sëmundjes. Kjo është e rrezikshme sepse organi i brendshëm i një personi thjesht mund të shpërthejë nga dëmtimi i rëndë, pas së cilës infeksioni parazit i të gjithë trupit është i pashmangshëm dhe, si pasojë, pasoja të tilla të rënda si shoku anafilaktik ose peritoniti.

Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet manifestimeve të helminthiasis në fëmijët, pasi ata janë në grupin më të madh të rrezikut.

Ata shpesh ngatërrohen me sëmundje të tjera dhe sillen në faza kritike të dëmtimit të trupit. Imuniteti i fëmijëve nuk është formuar ende plotësisht dhe nuk tregon shenja të dukshme të dëmtimit.

Sëmundja më e zakonshme e fëmijërisë është enterobiaza. Në vendin e dytë janë lloje të ndryshme të ascaris, të cilat janë më tipike për sëmundjet e fëmijëve. Imshtë e domosdoshme t'i kushtohet vëmendje qëndrueshmërisë dhe rregullsisë së jashtëqitjes, shfaqjes së skuqjeve të ndryshme të lëkurës, për të mos injoruar ankesat e kruajtjes në anus.

Shkaqet kryesore të helminthiasis:

ngrënia e frutave të palara si shkak i infektimit të parazitëve
 1. Ngrënia e perimeve, frutave dhe manave të palara.Veryshtë shumë e rëndësishme të respektoni standardet higjienike dhe sanitare. Trajtoni me kujdes produktet e blera; këshillohet që fëmijët të përdorin produkte të veçantë për larjen e frutave dhe perimeve. Larja e duarve është e domosdoshme para çdo vakti.
 2. Mish dhe produkte peshku.Për të shmangur ndotjen dhe pasojat serioze, kërkohet trajtim me cilësi të lartë të nxehtësisë, si dhe certifikim për produktin e blerë. Monitoroni pajtueshmërinë me kushtet e ruajtjes së produkteve gjysëm të gatshme të përgatitura. Unshtë e papranueshme që të përdoren produkte peshku të blera buzë rrugëve.
 3. Toka dhe rëra.Kjo ka të bëjë kryesisht me fëmijët, pasi është tipike për ta që të tërheqin gjithçka në gojë. Gjatë lojrave, mos e lini fëmijën të hajë rërë në sandbox ose tokë në vilën e tyre verore. Përjashtohet që ka diçka që ka rënë në dysheme ose tokë të hapur.

Vezët e helminthëve na rrethojnë kudo, prandaj duhet të theksohet higjiena personale në mënyrë që të parandalohen sa më shumë sëmundjet e mundshme helminthike.

Klasifikimi i parazitëve

Helminths janë të ndarë në tre klasa, në varësi të formës dhe pamjes së tyre:

 • Krimbat e rrumbullakët.Deri më tani, janë përshkruar më shumë se 80 mijë lloje të helminteve të kësaj klase. Ata janë të aftë të shkaktojnë dëme serioze në trupin e njeriut dhe të shkaktojnë sëmundje të ndryshme helminthic. Zhvillimi i krimbave të rrumbullakëta kalon nëpër 5 faza, nga të cilat katër janë larva dhe një është i rritur. Në çdo tranzicion, ambienti ose pritësi i ndërmjetëm ndryshon. Përfaqësuesit më të zakonshëm:parazit ascaris tek njerëzit
  • ascaris - shkakton një sëmundje të tillë si ascariasis. Ky lloj paraziti është në gjendje të banojë dhe ushqehet ekskluzivisht në trupin e njeriut. Për krimbat e rrumbullakët, një kollë është karakteristikë, në të cilën larvat shtyhen në fytin e njeriut dhe kthehen në zorrë nga individë tashmë të pjekur;
  • krimbat e krimbave - shkaktojnë enterobiazë në trupin e njeriut dhe parazitojnë në zorrët. Sapo në trupin e nikoqirit, ato karakterizohen nga dispepsi, kruarje afër anusit, në disa raste, inflamacion i organeve gjenitale, veçanërisht tek gratë.
 • Krimbat e shiritave.Helminths kasetë kanë më shumë se 10 urdhra që banojnë në trupin e njeriut. Kjo është klasa më e zakonshme e parazitëve dhe shkakton sëmundje jashtëzakonisht të rrezikshme. Dy faza larvore të zhvillimit kalojnë dhe arrijnë në transportuesin përfundimtar tashmë në formën e një të rrituri. Ata hyjnë në trupin e njeriut nga një mikpritës i ndërmjetëm, më së shpeshti me mishin e një kafshe të infektuar. Në lidhje me këtë, për të parandaluar sëmundjen, është e rëndësishme të monitorohet përgatitja dhe përzgjedhja e saktë e produkteve të mishit. Llojet më të zakonshme të helminteve në këtë klasë:
  • soliter - shkakton sëmundje teniaze, e karakterizuar nga të vjella të shpeshta, të përzier ose mungesë oreksi;
  • shirit i gjedhit është një sëmundje më pak e rrezikshme, por që kërkon trajtim shumë të vështirë dhe afatgjatë;
  • ekinokoku është një lloj krimbi që provokon migrenë, marramendje dhe madje mund të shkaktojë një krizë epileptike.
 • Krimba të rrafshët (flaukes).Çfarë janë helminths fluke? Për zhvillimin e kësaj klase, kërkohet një host i ndërmjetëm. Këto krimba parazitarë janë shkaku i trematodave. Varietetet më të rrezikshme të kësaj klase:parazitët opisthorchis në trupin e njeriut
  • opisthorchiasis fluke - hyni në trupin e njeriut me mish peshku, më shpesh specie krapi, duke prekur traktin biliar të mëlçisë;
  • skistozomet - të transmetuara përmes ujit, shkaktojnë skistosomiazë, një sëmundje shumë e rëndë me pasoja jashtëzakonisht të rënda;
  • paragonim - një goditje pulmonare, shkaku i paragonimiazës, infeksioni është i mundur vetëm kur hani gaforre, karavidhe ose mish derri.

Të gjitha këto lloje të krimbave te njerëzit janë vetëm një pjesë e vogël e larmisë së parazitëve që ekzistojnë për momentin. Sipas disa raporteve, ka më shumë se 1 milion lloje.

Diagnostifikimi dhe trajtimi i helminthiasis

Shkenca nuk qëndron akoma dhe një numër i madh mënyrash për të identifikuar sëmundjet helminthic tashmë janë zhvilluar dhe janë përdorur në mënyrë aktive. Metodat moderne bëjnë të mundur përcaktimin me saktësi të lartë të llojeve të parazitëve në një person dhe shkallën e dëmtimit të indeve në vendin e vendndodhjes së tyre.

Metodat kryesore për diagnostikimin e helminthiasis:

 1. Mikrohelminthoskopik.Përdoret për të zbuluar vezët dhe larvat e krimbave. Këto përfshijnë metodat e Kato, Kalantaryan dhe Fulleborn. Veçmas, secila prej këtyre metodave nuk bën të mundur përcaktimin e saktë të të gjitha llojeve të parazitëve. Por në total ato japin rezultate të mira, veçanërisht në lidhje me shkallën e intensitetit të përhapjes së parazitëve që jetojnë në trup.
 2. Makrogelmintoskopike.Më efektive në identifikimin e krimbave dhe krimbave të rrumbullakëta. Ndihmoni për të zbuluar parazitët në feces duke përdorur një pjatë Petri dhe një gotë zmadhuese.
 3. Biopsia.Nëse ekziston një gjasë e parazitimit të helminteve në indet muskulore të një personi, atëherë merret një mostër dhe dërgohet për hulumtim. Kjo metodë ju lejon të bëni diagnozën më të saktë.
 4. Imunologjike.Ato kryhen duke ekzaminuar gjakun e pacientit për zbulimin e antitrupave ndaj llojeve të caktuara të helminteve që jetojnë në trupin e njeriut.
 5. Analiza e përmbajtjes biliare ose duodenale.Përdoret në rast të dëmtimit të mëlçisë, fshikëzës së tëmthit dhe duodenit.
 6. Instrumentale.Këto përfshijnë ultratinguj, rrezet X, studime kompjuterike. Ato përdoren për të përcaktuar shkallën e dëmtimit të shkaktuar nga krimbat në një person në trup. Dhe gjithashtu për të kontrolluar pjesën tjetër të organeve të brendshme.

Për trajtimin e sëmundjeve të identifikuara, përdoren metoda mjekësore. Sidoqoftë, është vërtetuar se terapia komplekse me përdorimin e disa ilaçeve është më efektive sesa caktimi i monoterapisë bazuar në një anthelmintik.

Helminthiasis trajtohet më shpesh duke përshkruar një dozë të vetme të një tablete me një përbërës aktiv siç është levamisole. Dozimi rregullohet në përputhje me moshën e pacientit. Kjo ndihmon në dobësimin e parazitëve.

Pastaj, pas 3 ditësh, merret një ilaç që përmban mebendazol ose albendazol. Një qasje e tillë e integruar shpejton dhe rrit efektivitetin e trajtimit.

Shumë shpesh, një person mund të mos dijë as për krimbat në trupin e tij. Në lidhje me këtë, rekomandohet të kryhen metoda parandaluese të kurseve të barnave antihelminthic. Kjo është veçanërisht e vërtetë për fëmijët parashkollorë dhe pronarët e kafshëve shtëpiake.

Parazitët te njerëzit mund të shkaktojnë dëme serioze në organet e brendshme. Diagnostikimi dhe trajtimi në kohë do të ndihmojë në ndalimin e zhvillimit të këtyre sëmundjeve në kohë dhe parandalimin e pasojave të rënda.