Receta të mjekësisë tradicionale kundër parazitëve

Mjekësia njeh më shumë se 2000 lloje helminthësh që mund të parazitojnë në trupin e njeriut. Për më tepër, rreth 100 lloje konsiderohen mjaft të zakonshme. Fatkeqësisht, masat parandaluese nuk janë gjithmonë në gjendje të garantojnë parandalimin e infeksionit. Prandaj, të gjithë duhet të dinë se si të heqin krimbat nga një person në shtëpi. Për ta bërë këtë, ia vlen të njiheni jo vetëm me pilula efektive, por edhe me mjete juridike popullore për krimbat.

Mjetet juridike popullore për parazitët

Terapia e helminthiasis mund të kryhet duke përdorur recetat e mjekësisë tradicionale.

Karakteristikat e trajtimit alternativ

Në mesin e pacientëve, trajtimi i krimbave me mjete juridike popullore është mjaft i zakonshëm. Por pak njerëz marrin parasysh që metoda të tilla janë krijuar për të hequr një lloj të caktuar helminthësh. Prandaj, shpeshherë pastrimi i trupit nga parazitët në shtëpi ose nuk jep rezultatet e dëshiruara, ose provokon komplikime.

E rëndësishme!Para se të përdorni ndonjë ilaç paraziti në shtëpi, bëni një test për të përcaktuar se cilët parazitë po shkaktojnë simptoma negative.

Bazuar në rezultatet e marra, mjeku që merr pjesë do të nxjerrë përfundime në lidhje me praninë e disa parazitëve dhe do t'ju tregojë se si të hiqni krimbat pa rrezik për shëndetin. Për më tepër, lista e rekomandimeve mund të ofrojë si një antihelmintik tradicional ashtu edhe receta popullore që do të ndihmojnë jo vetëm në luftimin e krimbave, por edhe në forcimin e imunitetit, heqjen e mbetjeve të parazitëve nga trupi.

Këshilla e mjekut për largimin e parazitëve

Për të marrë efektin e trajtimit, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të zgjidhni ilaçet e duhura.

Duke pasur parasysh se pothuajse çdo ilaç popullor për krimbat ka kundërindikacione të caktuara dhe mund të shkaktojë komplikime, duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur zgjidhni metodat e trajtimit të parazitëve gjatë trajtimit të fëmijëve, grave gjatë shtatzënisë, si dhe personave me sëmundje kronike të rënda.

Mjekësia tradicionale ofron shumë mënyra për të trajtuar krimbat tek një i rritur. Dhe për secilën prej tyre, mund të lexoni shumë komente të ndryshme. Prandaj, shpesh njerëzit, pa u thelluar në specifikat e metodës, fillojnë të eksperimentojnë, alternojnë metoda të ndryshme.

Nëse është e nevojshme të përdorni mjete juridike popullore për krimbat tek të rriturit, zgjidhni vetëm metoda të sigurta dhe të provuara.

Këshilla!Kur përdorni mjete juridike popullore për krimbat, respektoni rreptësisht dozën e sugjeruar. Nëse pas një trajtimi të tillë shfaqen simptoma negative, ndaloni urgjentisht eksperimentet në shtëpi.

ilaçe dhe kura popullore për parazitët

Kur zgjidhni mjetet juridike për trajtim, qofshin ato pilula apo mjete juridike popullore, është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm.

Tinkturë e hudhrës

Ju mund të hiqni krimbat tek njerëzit me ndihmën e hudhrës së zakonshme. Ky produkt i nxehtë është i njohur për përfitimet e tij shëndetësore. Por nëse për një person hudhra është ekskluzivisht e dobishme, atëherë parazitët nuk mund të mbajnë aromën e saj të mprehtë të mprehtë.

Ju mund të përgatisni tretësirë hudhre për krimbat në shtëpi sipas recetës së mëposhtme:

 • qëroni 5 qiqra mjaft të mëdha;
 • grijini ato në grul me thikë ose rende;
 • derdhni grurin me një gotë qumësht të bërë në shtëpi;
 • zieni tretësirën rreth 15 minuta pas zierjes në flakë të ulët;
 • hidhni lëngun e hudhrës në një enë qelqi dhe lëreni të injektohet për rreth një orë.

Për helminthiasis, ju mund të përdorni tretësirë hudhër

Mënyra kryesore e aplikimit është marrja nga goja e një gote me të paktën katër gota në ditë. Trajtimi kryhet për të paktën një javë. Parazitët thjesht nuk mund të përballojnë një "sulm të hudhrës" të tillë dhe largohen nga trupi i njeriut.

E njëjta tretësirë mund të përdoret për një klizmë kundër krimbave. Një pacient i rritur do të ketë nevojë për të gjithë vëllimin e zierjes për një procedurë. Gjysma e lëngut të marrë do të jetë e mjaftueshme për fëmijën. Më mirë të bëni klizma gjatë natës për shtatë ditë.

Fara kungulli

Farat e zakonshme të kungullit do të ndihmojnë në shkatërrimin e parazitëve në trup. Karakteristikat unike të këtij ilaçi, në kushte të caktuara, ndikojnë negativisht në helminthët. Në pamundësi për të duruar një ndikim të tillë, parazitët përpiqen të largohen nga vendi i rrezikshëm dhe të dalin me jashtëqitje.

farat e kungullit për parazitët

Farat e kungullit janë efektive kundër helminthëve.

Metoda e trajtimit me fara është mjaft e thjeshtë dhe e sigurt:

 1. Për një të rritur ju duhen 300 gr. lëndët e para, por gjysma, apo edhe një e treta e kësaj norme do të jetë e mjaftueshme për fëmijën. Merrni vetëm fara të freskëta të pjekura dhe të paqëruara.
 2. Vendosni të gjitha lëndët e para në një blender dhe përzieni plotësisht. Mund të përdorni një mulli kafeje ose mulli mishi.
 3. Hollojeni pluhurin që rezulton me ujë derisa të përftohet një përzierje kremoze. Zakonisht, sasia e ujit të konsumuar është e njëjtë me sasinë e farave.
 4. Mund të shtohet pak mjaltë për të përmirësuar shijen e ilaçit të kungujve. Nga kjo, efekti terapeutik vetëm do të rritet.
 5. Hani të gjithë përzierjen herët në mëngjes, para vaktit kryesor. Por mos nxitoni dhe hajeni në pjesë të vogla në mënyrë që e gjithë procedura të zgjasë rreth një orë.
mjaltë për të pastruar trupin nga parazitët

Gjatë trajtimit, farat e kungullit mund të kombinohen me mjaltë

Nuk kërkohet që të hiqni posaçërisht mbetjet e parazitëve nga trupi në shtëpi pas një trajtimi të tillë. Zakonisht dalin vetë. Por bërja e një klizme pastruese tre orë pas marrjes së përzierjes së kungujve nuk do të dëmtojë.

Trajtim tansy

Tansy do të ndihmojë për të kuruar krimbat e rrumbullakët dhe shumë lloje të tjera të krimbave. Për ta bërë këtë, ju mund të përgatisni një tretësirë shëruese për administrim oral ose një infuzion për një klizmë. Tinktura për përdorim të brendshëm përgatitet sipas recetës së mëposhtme:

 • marrim lule të verdha të thata ose të freskëta, të cilat do të nevojiten në të njëjtën kohë 1 lugë gjelle. l. ;
 • derdhni lëndët e para në një tas me kapak dhe derdhni ujë të valë në vëllimin e një gote;
 • lëreni të injektohet nën kapak për rreth 4 orë;
 • kalojmë lëndën e parë të përfunduar përmes një sitë për të ndarë të gjithë lëngun;
 • ata pinë një ilaç të tillë para çdo vakti për 20 minuta për një lugë gjelle.
tansy për largimin e parazitëve

Tansy për trajtimin e helminthiasis mund të përdoret në forma të ndryshme

Kursi i terapisë në shtëpi zgjat deri në një javë. Pas nja dy javësh, mund të bëni analiza për t'u siguruar që nuk ka parazitë.

Një infuzion i klizmës përgatitet nga farat e tansy duke përdorur teknologjinë e mëposhtme:

 • për një procedurë do t'ju duhet një lugë çaji fara;
 • derdhni lëndët e para të thata me ujë të zier në një vëllim prej 100 ml;
 • ngrohni deri në 60 gradë mbi nxehtësinë e ulët;
 • ne insistojmë ilaçin për të paktën tre orë;
 • e kullojmë të gjithë lëngun në një sitë.

Kjo tretësirë përdoret për pastrimin e përditshëm të klizmave para gjumit. Kursi i terapisë zgjat një javë.

klizmë për pastrimin nga parazitët

Nga tansy, ju mund të përgatisni një infuzion që përdoret për të pastruar zorrët me një klizmë

Pelin i hidhur nga krimbat

Kjo bimë ka veti të shkëlqyera antihelmintike. Prandaj, në mjekësinë popullore, ka shumë metoda të përdorimit të pelinit, që synojnë shkatërrimin e parazitëve. Mund të jenë si mono-mjete ashtu edhe kompozime komplekse me pelin. Ne ofrojmë disa regjime trajtimi duke përdorur këtë ilaç natyral të fuqishëm.

Infuzion i pelinit

Lufta kundër parazitëve të mëlçisë fillon me një dietë vegjetariane. Paralelisht, një infuzion po përgatitet sipas skemës së mëposhtme:

 1. Ju do të keni nevojë për lëvore lisi, pelin, pavdekësi dhe kamomil, yarrow dhe buckthorn, kantarion. Merrni 1 lugë nga çdo përbërës.
 2. I përziejmë të gjitha barishtet, i derdhim në një termos dhe derdhim ujë të valë në një vëllim prej ½ litër.
 3. Lëreni përzierjen të piqet për rreth 8 orë, pas së cilës filtrojmë infuzionin.
barishte për të hequr parazitët

Për të përgatitur një infuzion me pelin, duhet të përdorni barishte shtesë.

E marrim ilaçin herët në mëngjes për një çerek gote për 10 ditë. Ne bëjmë një pushim prej 5 ditësh dhe përsërisim të gjithë kursin përsëri.

Zierje pelin

Kjo supë mund të pihet për të hequr qafe krimbat ose të përdoret për klizmat. Gjithmonë duhet të gatuani një supë të freskët në mënyrë që hidhërimi të ruhet në të.

Për të përgatitur një ilaç të tillë shërues, do t'ju duhet 1 lugë. barishte e thatë, e cila duhet të derdhet me ujë të vluar në vëllimin e një gote. Mbetet të zihet lëngu për 5 minuta, mundësisht në një banjë uji dhe të lihet për gjysmë ore.

Ju duhet të merrni një ilaç nga pelini para çdo vakti, një e treta e gotës.

zierje pelin kundër parazitëve

Zierja e bazuar në pelin do të jetë e thjeshtë dhe efektive.

Tinkturë e pelinit në alkool

Kjo tretësirë është interesante në atë që nuk ka nevojë të përgatitet çdo ditë ose para çdo vakti. Produkti mund të ruhet, gjë që bën të mundur përgatitjen e të gjithë vëllimit menjëherë për kursin e trajtimit:

 • barishte e thatë pelin në sasinë 1 lugë gjelle. l. bluajeni dhe derdhni në enë qelqi;
 • derdhni vodka në sasinë prej 5 lugë gjelle. l. dhe shkundni mirë përzierjen;
 • lëreni tinkturën në errësirë për një javë, më pas filtroni.

Ilaçin me alkool për pelinin e marrim dy herë, pra në mëngjes dhe pas darkës. Një dozë e vetme është 15 pika, dhe kursi i trajtimit zgjat deri në 10 ditë.

Për të përgatitur një ilaç më të dobët, merrni 1 pjesë pelin në 10 pjesë vodka. Mund të përgatisni edhe një tinkturë më të koncentruar, duke derdhur 100 gr. pelin me alkool në një vëllim prej gjysmë litri. Por me këtë përgatitje të një ilaçi alkoolik, një dozë e vetme duhet të reduktohet në 3 pika.

Tinkturat e alkoolit duhet të përdoren me kujdes.

E rëndësishme!Duke përdorur një tretësirë të koncentruar, lehtë mund të mbidozoni. Fillimi i të vjellave ose një shenjë tjetër e dehjes së rëndë është një sinjal i qartë i helmimit me pelin.

Pluhur pelini

Një bar medicinal në formën e një pluhuri do të mbetet në zorrë për një kohë më të gjatë sesa ilaçet e lëngëta prej tij. Prandaj, besohet se ky regjim trajtimi për krimbat e pelinit është më efektivi. Përdoret për të nxjerrë nga trupi krimbat e pincave ose ascaris. Ju duhet të veproni sipas një skeme të caktuar:

 1. Përgatitja e 100 gr. pluhur nga farat dhe barishtet.
 2. Gjatë 3 ditëve të para marrim gjysmë luge çaji lëndë të parë me ujë. Do t'ju duhen 6 doza pluhuri gjatë gjithë ditës.
 3. Për 4 ditët e ardhshme e zvogëlojmë numrin e dozave deri në 4 herë, pa ndryshuar dozën.

Një pastrim i tillë kryhet si për trajtim ashtu edhe për qëllime profilaktike.

Këshilla!Plotësoni trajtimin me pelin me klizma pastruese dhe marrjen e agjentëve që mbështesin mikroflorën e zorrëve.

"Troichetka" për parazitët

Metoda, e cila në popull quhet "troichetka", është shumë e njohur. Ilaçi përmban disa ilaçe të fuqishme në të njëjtën kohë. Por efektiviteti do të varet si nga përgatitja e saktë e përzierjes ashtu edhe nga pajtueshmëria e plotë me rekomandimet e trajtimit.

Për të përgatitur një pluhur shërues, përzieni:

 • tansy - 100 gr;
 • karafil pluhur - 50 gr;
 • pelin - 50 gr.
karafil tansy dhe pelin nga parazitët

Pas përzierjes, hidhni të gjithë përbërësit në një enë dhe ruajini në një vend të thatë.

Trajtimi duhet të kryhet sipas skemës së propozuar:

 1. Ne fillojmë terapinë me një marrje të vetme të përzierjes në mëngjes në sasinë prej 1 lugë. Pas marrjes së ilaçit, mos hani për gjysmë ore të ardhshme.
 2. Të nesërmen e rrisim numrin e dozave të pluhurit deri në dy herë. Domethënë e marrim jo vetëm në mëngjes, por edhe para drekës.
 3. Nga dita e tretë e marrim ilaçin tri herë në ditë para çdo vakti. Ne i përmbahemi kësaj skeme të gjitha ditët në vijim.

I gjithë kursi i terapisë është një javë, gjatë së cilës duhet të monitoroni mirëqenien tuaj. Çdo shenjë e përkeqësimit të sëmundjeve kronike duhet të jetë një arsye për të vizituar një mjek dhe për të ndaluar vetë-trajtimin.

një person me një pikëçuditëse simbolizon kundërindikacionet për eliminimin e parazitëve

Efekti i trajtimit do të jetë vetëm nëse i përmbaheni të gjitha rregullave për përdorimin e produktit.

Klizma antihelmintike

Pastrimi me klizma me agjentë antihelmintikë do të ndihmojë në largimin e parazitëve, vendi i të cilëve ndodhet në zorrët. Kjo metodë është e përshtatshme për njerëzit që janë skeptikë në lidhje me përdorimin e tinkturave dhe zierjeve të ndryshme. Nuk do të dëmtojë plotësimi i trajtimit kryesor me klizma pastruese.

Ju mund të bëni një klizmë me formulime të ndryshme:

 1. Zierje e hudhrës. Hudhra e grirë (2 koka) dhe tansi (1 lugë gjelle) i shtohen qumështit (0, 5 l). Kjo përzierje zihet rreth 10 minuta dhe lihet të ftohet. Pasi filtrohet dhe përdoret për qëllimin e synuar. Procedura përsëritet gjatë gjithë javës.
 2. Zgjidhje sode. Përgatitni produktin duke holluar një lugë sode në një litër ujë të ngrohtë. Duhet vetëm një procedurë. Shpesh është e rrezikshme të manipulohet me përdorimin e sodës, pasi një zgjidhje alkaline mund të irritojë mukozën e zorrëve.
 3. gjethet e eukaliptit për parazitët
 4. Kur përdorni një klizmë, mund të përgatisni një zierje të gjetheve të eukaliptit.
 5. Klizma me vajra. Në mbrëmje, duhet të merrni një laksativ. Në mëngjes pas lëvizjes së zorrëve, bëhet një klizmë me vaj. Për ta përgatitur atë, përzieni vajin e kungullit në sasinë prej 2 lugë gjelle. l. me vajra aromatike të trumzës, bredhit dhe pemës së çajit, të cilat do të kenë nevojë për 2 pika nga secila. Procedura të tilla përsëriten gjatë gjithë javës.
 6. Me eukalipt. Shtoni gjethet e eukaliptit (30 g) në një litër ujë dhe të njëjtën sasi vaji. Lëreni përzierjen të vlojë dhe gatuajeni për 15 minuta. E mbështjellim dhe e lëmë të piqet për rreth 2 orë. E filtrojmë dhe e përdorim për një klizmë pastruese për 7 ditë.

Pas çdo trajtimi për krimbat duke përdorur klizma, është e nevojshme të kryhet një ekzaminim pasues për të përjashtuar rikthimet.

E rëndësishme! Shumica e mjeteve juridike popullore kanë një efekt negativ vetëm tek të rriturit. Larvat ose vezët e mbetura mund të vazhdojnë të zhvillohen në trup. Prandaj, ia vlen të përsërisni trajtimin dhe diagnostikimin e kontrollit brenda dy javësh.