Helminthiasis: çfarë të bëjmë më parë

Dhe këtu është vera e shumëpritur! Për fëmijët - koha më e ëmbël për zemrën: lojëra në natyrë, not në pellgje, ecje zbathur në bar, luleshtrydhe nga kopshti. Dhe pas një ose dy javësh - një kollë, e cila mund të jetë një nga simptomat e ascariasis.

helminths hyjnë në trup me fruta

Gjatë jetës, pothuajse të gjithë kanë kohë të sëmuren me një sëmundje parazitare, por më shpesh fëmijët vuajnë. Nxënësit e shkollës dhe fëmijët e vegjël përbëjnë 90-95% të të gjithë pacientëve me enterobiazë, 65% të pacientëve me ascariazë. Por të rriturit, ata që duan të hanë peshk ose mish të gjallë ose të gatuar në mënyrë të pamjaftueshme, për shembull, biftek me gjak ose sushi me peshk gjysmë të pjekur, rrezikojnë të futen në telashe jo më pak.

Si manifestohet helminthiaza

Helminthiaza nuk ka gjithmonë shfaqje specifike dhe është mjaft e vështirë të dyshosh për to, sepse ato karakterizohen nga:

 • kurs kronik;
 • zhvillim i ngadaltë;
 • periudha të gjata të mirëqenies.

Shumica e llojeve të helminteve jetojnë në traktin gastrointestinal të njeriut dhe secila specie zgjedh pjesë të caktuara të tij si vendbanim. Helminthiases të ndryshme karakterizohen nga periudha të ndryshme të manifestimit të sëmundjes. Me ascariasis, shenjat e sëmundjes janë të dukshme për 2-3 ditë, me shumicën e helminthiases tjera - pas 2-3 javësh.

Simptomat e pushtimit helminthic

 • skuqje të përsëritura të kruajtjes së lëkurës;
 • nyjet limfatike të zgjeruara;
 • një rritje e leukociteve në gjak;
 • dhimbje të muskujve dhe nyjeve;
 • simptomat e dëmtimit të mushkërive;
 • një rritje në madhësinë e shpretkës dhe mëlçisë;
 • dhimbje stomaku;
 • çrregullime dispeptike;
 • simptomat e dëmtimit të sistemit nervor mund të vërehen në shkallë të ndryshme të ashpërsisë.

Manifestimet klinike të pushtimeve parazitare janë të larmishme, duke filluar nga mungesa e plotë e simptomave deri te sëmundja e rëndë, shpesh nuk ka shenja karakteristike, dhe për këtë arsye diagnoza kërkon konfirmimin laboratorik.

Diagnostifikimi i helminthiasis

Më shpesh, për të identifikuar helmintet, nevojiten studime të jashtëqitjes, gjë që shpjegohet me praninë mbizotëruese të parazitëve në traktin gastrointestinal. Por rezultatet e studimit të feces mund të jenë false negativisht, pasi ato varen nga faza e zhvillimit të helminthit në kohën e marrjes së materialit. Prandaj, për zbulimin e besueshëm të vezëve të helminthit dhe konfirmimin e diagnozës, përsëritjet e shumta të studimit janë të nevojshme.

Sot, një shtesë e rëndësishme në studimin e feces është përcaktimi në gjak i antitrupave specifikë ndaj antigjeneve të parazitëve dhe protozoave. Kjo kontribuon në një zbulim më të besueshëm të pushtimit, lejon trajtim specifik në kohë me monitorimin pasues të efektivitetit të tij.

Askariaza

Krimbat e rrumbullakët parazitojnë në zorrën e hollë të njeriut, mund të ketë disa dhjetra prej tyre, jetëgjatësia në trupin e njeriut është rreth një vit. Vezët e Ascaris me jashtëqitje hyjnë në tokë, ku piqen dhe qëndrojnë të zbatueshme për disa vjet. Ascariaza është sëmundja parazitare më e zakonshme ekskluzivisht tek njerëzit.

Infeksioni ndodh oralisht përmes duarve të ndotura, perimeve, manave, ku ka grimca toke me vezë ascaris. Në zorrë, larvat dalin nga vezët, me rrjedhjen e gjakut ato futen në mushkëri, pastaj përmes bronkeve përsëri në faring dhe përsëri në zorrë, ku pas 2. 5-3 muajsh shndërrohen në krimba të rrumbullakët të rritur. Gjatë migrimit, larvat shkaktojnë dëmtime të zorrëve, mëlçisë, syve dhe veçanërisht mushkërive.

Ju mund të dyshoni për manifestimet e mëposhtme:

 • dhimbje barku pa lokalizim të qartë, humbje peshe, të përziera, të vjella, gazra, jashtëqitje të paqëndrueshme, prirje të kapsllëkut, belching;
 • kollë e thatë ose e lagur në kombinim me dermatozat alergjike;
 • letargji, apati;
 • shqetësim i gjumit të natës (britma, rënkime, hedhje në ëndërr, zgjim i shpeshtë, qarje, pagjumësi, makthe);

Në raste të rënda, është e mundur të zhvillohet obstruksion i zorrëve, verdhëz obstruktive.

Në analizën e përgjithshme të gjakut, shpesh vërehet eozinofili e moderuar, ndonjëherë anemi hipokromike dhe trombocitopeni. Me pushtim masiv me zhvillimin e hepatitit granulomatoz me hepatosplenomegali, verdhëz, në testin biokimik të gjakut, rriten aktivitetet e ALT, AST, fosfatazës alkaline, bilirubinës.

Giardiaza

Giardia besohet të jetë shkaku i më shumë se 20% të sëmundjeve akute të zorrëve. Infeksioni ndodh përmes rrugës orale, burimi i pushtimit është uji i pijshëm i pa zier, uji nga rezervuarët, duart e ndyra, pemët dhe perimet e palara, kontakti me kafshët. Përveç manifestimeve të zorrëve, mund të ketë skuqje, ulçera në mukozën e gojës, artrit. Antitrupat specifikë janë të pranishëm në gjak dhe sekrecione të një personi në të gjitha fazat e sëmundjes, dhe 1-2 muaj pas zhdukjes së patogjenit, niveli i tyre zvogëlohet ndjeshëm.

Opisthorkiaza

Infeksioni njerëzor ndodh duke ngrënë peshq të kontaminuar që nuk janë gatuar mjaftueshëm.

Opisthorkiaza është mjaft e zakonshme në territoret e pellgjeve të lumenjve. Pushtimi i opisthorchomës çon në çrregullime të ndryshme të traktit gastrointestinal, si dhe anemi. Agjenti shkaktar i opisthorchiasis klasifikohet si një kancerogjen njerëzor, domethënë mund të çojë në zhvillimin e tumoreve të sistemit të tretjes.

Manifestimet tipike:

 • skuqjet në lëkurë;
 • sindroma dispeptike, gastriti, pankreatiti, gastroduodeniti;
 • limfadenopatia (zgjerimi dhe hidhërimi i nyjeve limfatike);
 • dhimbje të kyçeve;
 • zgjerimi i mëlçisë;
 • sindroma pulmonare në formën e infiltrateve "fluturuese" ose pneumonisë;
 • dhimbje në hipokondrin e duhur;
 • tek fëmijët - një vonesë në zhvillimin fizik;
 • ndryshime te theksuara distrofike ne miokard.

Në analizën e përgjithshme të gjakut - eosinophilia, ESR në rritje, anemi.

Toksokariaza

Agjenti shkaktar paraziton qenin. Infeksioni ndodh përmes gëlltitjes së vezëve të toksokarës. Burimet: Lëngu i kafshëve, toka, ushqimi i ndotur, uji. Larvat nga vezët përmes qarkullimit të gjakut hyjnë në mëlçi, mushkëri, zemër, sy, veshka, tru dhe organe të tjera njerëzore. Karakterizohet nga një kurs i gjatë përsëritës i shoqëruar me rinovimin periodik të migrimit të larvave.

Simptomat tipike:

 • sindromi astmatik, kollë, infiltrate të mushkërive;
 • miokardit;
 • dëmtimi i kyçeve;
 • lezione alergjike të lëkurës (kruajtje, skuqje eritematoze dhe papulare);
 • gjendje e përsëritur subfebrile;
 • zgjerimi dhe hidhërimi i nyjeve limfatike;
 • zgjerimi i mëlçisë;
 • sindroma dispeptike: dhimbje barku, të përziera, jashtëqitje të paqëndrueshme;
 • kriza epileptiforme, parezë, paralizë;
 • endoftalmit, granuloma të retinës tek fëmijët më të mëdhenj;
 • faljet dhe përkeqësimet e sëmundjes zgjasin nga 5-8 muaj në 2-3 vjet.

Trikinoza

Patogjeni paraziton një gamë të gjerë gjitarësh dhe zogjsh. Infeksioni njerëzor ndodh kur hani mish që përmban larva Trichinella. Në zorrë, parazitët shumohen, larvat migrojnë përmes qarkullimit limfatik dhe të gjakut dhe vendosen në muskujt e strijuar, më shpesh në imitim, frymëmarrje, përtypet, në diafragmë dhe përkulës të gjymtyrëve. Në 2-3 javë, sintetizohet një nivel mjaft i lartë i antitrupave specifik, në të njëjtën kohë vërehen manifestimet kryesore të trichinosis: ethe, edemë, dhimbje të muskujve. Në ata që janë rikuperuar, antitrupat vazhdojnë deri në 2 vjet ose më shumë.

Ekinokokoza

Sëmundje kronike parazitare në të cilën në mëlçi, më rrallë në mushkëri, veshka, tru, kocka, cista të vetme ose të shumëfishta formohen që përmbajnë larvat e ekinokokut. Infeksioni ndodh përmes kontaktit me kafshë të infektuara, mbledhjes së manave dhe bimëve, veshjes së lëkurës, përdorimit të ujit nga burimet e infektuara me vezët e parazitit. Cistet rriten me kalimin e viteve dhe shtrydhin indet përreth, në raste të pakomplikuara mund të gjenden rastësisht (me fluorografi). Përcaktimi i antitrupave specifikë lejon që një diagnozë të bëhet me 97% besim.

Kush duhet të shqyrtohet

Në verë, ekzaminimi është i rëndësishëm kryesisht për fëmijët:

 • komunikim më i afërt me natyrën dhe më pak vëmendje ndaj masave higjienike;
 • shpesh, për shkak të moshës, objektet e palara futen në gojë direkt nga kutia e rërës;
 • një sasi e madhe frutash dhe perimesh (sidomos nga kopshti juaj), jo gjithmonë të përpunuara si duhet para ngrënies;
 • prania e kafshëve në familje (macet, qentë, etj. ) me të cilat fëmija është në kontakt të ngushtë.

Për të rriturit, hulumtimi është i rëndësishëm pasi të vizitojnë vendet ekzotike, për njerëzit që duan të hanë peshk ose mish të gjallë ose të gatuar në mënyrë të pamjaftueshme, për shembull, mish me gjak ose sushi me peshk gjysmë të papërpunuar.

Interpretimi i rezultateve të hulumtimit

Një rezultat pozitiv për antitrupat ndaj parazitit tregon praninë e një sëmundjeje tani ose të një sëmundjeje të mëparshme. Një reagim i rremë pozitiv vërehet rrallë me reagime të kryqëzuara kur infektohet me parazitë të tjerë.

Një rezultat negativ tregon mungesën e infeksionit, dhe gjithashtu mund të jetë në fazën fillestare (deri në 14 ditë për antitrupat e klasës M dhe deri në 4 javë për antitrupat e klasës G) ose në një fazë të vonë (për opisthorchiasis) ose me një formë seronegative të sëmundjes. Sidoqoftë, një rezultat negativ nuk mund të përjashtojë plotësisht infeksionin.