Parazitët në trupin e njeriut - simptomat e pranisë dhe metodat e trajtimit në shtëpi

Parazitët në trupin e njeriut janë të zakonshëm. Më shpesh, fëmijët vuajnë, organizmat e tyre të brishtë nuk janë në gjendje t'i rezistojnë infeksioneve të ndryshme.

Parazitët ushqehen me ushqim që hyn në trupin e njeriut. Një numër i madh i krimbave në trup shoqërohet me simptoma karakteristike, injorimi i cili zvogëlon funksionet mbrojtëse, ndikon në mirëqenien e një personi.

Rrugët e mundshme të infeksionit dhe simptomat kryesore

foto të parazitëve në trupin e njeriut

Çdokush mund të infektohet me krimba. Ka shumë mënyra për të siguruar shfaqjen e parazitëve në trup.

Ushqim

Ekziston rreziku i infektimit me krimba përmes ushqimit të përgatitur në mënyrë jo të duhur. Burimet e infeksionit konsiderohen: peshku, mishi, frutat dhe perimet e palara.

Personi

Nëse një grua shtatzënë është bartëse e parazitëve, ka shumë të ngjarë që foshnja të marrë edhe krimba pas lindjes. Lloje të caktuara të krimbave transmetohen përmes indeve të placentës ose në kohën e kalimit përmes kanalit të lindjes.

Fëmijët kanë funksione mbrojtëse të formuara në mënyrë të pamjaftueshme, kështu që trupi nuk i reziston shfaqjes së helminteve. Një fëmijë mund të infektohet duke luajtur me lodrat e të tjerëve, duke kontaktuar me kafshët.

Kafshët dhe insektet

Kafshët shtëpiakë që nuk janë larguar kurrë nga shtëpia mund të kenë edhe parazitë. Shiritat, krimbat e rrumbullakët dhe filamentozë migrojnë nga kafsha në person. Vishni doreza kur pastroni kutitë e mbeturinave të maceve. Mizat dhe insektet e tjera mbajnë vezët e krimbave në këmbë dhe proboscis.

Mjedisi

Helminths jetojnë gjatë jashtë trupit. Ekziston rreziku i kontraktimit të parazitëve duke notuar në një pellg, duke ecur në vendet ku kafshët kullosin. Injorimi i rregullave themelore të higjienës provokon shfaqjen e parazitëve.

Analizat do të ndihmojnë për të njohur që një i huaj është vendosur në trup. Ka simptoma që tregojnë praninë e parazitëve në trup:

 • të vjella, çrregullime të zorrëve, dhimbje barku;
 • alergji, kruajtje në anus;
 • nervozizëm dhe ankth pa shkak;
 • dobësi dhe gjendje e keqe;
 • ftohjet e shpeshta;
 • një rënie e mprehtë në peshë;
 • dridhura;
 • krimba në feces.

Simptomat mund të ndryshojnë në varësi të llojit të parazitit.

Pushtimi helminthic i mëlçisë

parazitët në mëlçinë e njeriut

Ky organ jetësor sulmohet nga parazitët, të cilët dëmtojnë ndjeshëm mirëqenien e njeriut. Mëlçia e infektuar me helminte nuk mund të përballet me funksionet e saj, gjë që provokon zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme.

Simptomat që tregojnë dëmtimin e mëlçisë nga helminthët:

 • humbje e papritur e peshës;
 • dhimbje koke e shpeshtë;
 • rënia e flokëve, shfaqja e njollave dhe moshave të moshës;
 • dhimbje në zonën e mëlçisë;
 • luhatje humori, lodhje dhe përgjumje;
 • reaksione të ndryshme alergjike;
 • Fryma e keqe;
 • kruarje pranë anusit.

Ju mund të diagnostikoni praninë e parazitëve në mëlçi në një institucion mjekësor. Ne do të duhet të bëjmë një test gjaku dhe feçesh. Një test gjaku do të tregojë antitrupa që prodhohen në sasi të mëdha kur janë të pranishëm parazitët. Analiza e jashtëqitjes do të tregojë vezët dhe grimcat e krimbave nëse janë të pranishme në trup.

Në disa raste, MRI dhe ultrazëri bëhen për të kontrolluar të gjitha organet për pushtim helminthik. Kursi i saktë i trajtimit përshkruhet pas një ekzaminimi gjithëpërfshirës dhe një diagnoze të saktë.

Trajtimi me mjete juridike popullore

Në luftën kundër parazitëve që jetojnë në trup, përdoren metoda popullore të testuara në kohë. Vetë-trajtimi ka të bëjë vetëm me ngrënien e ushqimeve që vrasin parazitët. Zgjedhja e kësaj apo asaj metode duhet të trajtohet me mençuri, duke vëzhguar reagimin e trupit tuaj.

Pelini është një bimë popullore kundër krimbave

Bima përmban vajra esenciale dhe hidhërim, të cilat sigurojnë një shije të hidhur dhe të thekshëm. Njerëzit përdorin pelin si një agjent antihelminthic, i cili merret më mirë në pranverë dhe vjeshtë, kohë në të cilën sistemi imunitar është i prekshëm, veçanërisht tek fëmijët.

Pelini i thatë shkatërron parazitët, duke i larguar nga trupi në një mënyrë natyrale. Bima e thatë shitet në farmaci. Grini bimën në pluhur dhe lajeni atë me ujë ose lëng.

Trajtimi i pelinës zgjat 6 ditë. Ditën e parë, merrni një lugë çaji barishte me ujë çdo 2 orë 5 herë. Nga dita e dytë deri në ditën e gjashtë, konsumoni një lugë çaji pelini të thatë një herë.

Për të rregulluar rezultatin, përsëritni procedurën pas 2 javësh.

Hudhra është një ilaç për parazitët

hudhër dhe mjaltë për të hequr parazitët nga trupi

Receta e mëposhtme do të ndihmojë në heqjen e krimbave:

 • lëng hudhër të freskët - 300 g;
 • mjaltë - 500 g.

Kombinoni 2 përbërës, gatuajini në një banjë uji në një enë të mbyllur për 30-40 minuta. Hiqni shkumën që formohet në sipërfaqe, përzieni herë pas here me një shpatull.

Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë para ngrënies.

Tansy kundër pushtimeve helminthic

Mos e teproni me bimën, pasi ajo përmban helme bimore që mund të provokojnë një përkeqësim të mirëqenies.

Recetë Ascaris tansy

 • tufë lulesh të një bime - 1 lugë gjelle;
 • ujë të vluar - 1 gotë.

Hidhni ujë të valë mbi tufë lulesh, lëreni për 4 orë. Tendosni dhe merrni një lugë gjelle 4 herë në ditë. E detyrueshme 15 minuta para ngrënies.

Celandine - një bimë pastruese

Celandine ka veti antiparazitare për shkak të përbërësve të saj aktivë. Fitoksinat vrasin jo vetëm parazitët, por edhe vezët e tyre. Bima largon toksinat dhe toksinat. Celandina vret organizmat parazitarë në zorrë.

Dredhni bimën e freskët përmes një mulli mishi dhe shtrydhni lëngun. Vendoseni në frigorifer për 2 ditë. Kulloni lëngun në mënyrë që sedimenti i formuar në fund të mos futet në ilaç. Hidhni 500 ml lëng në një litër vodka cilësore. Merrni produktin për 4 ditë. Holloni 15 pika të ilaçit në një lugë gjelle ujë, konsumoni tre herë në ditë para ngrënies.

Arrë për të pastruar traktin e zorrëve

arrë për të hequr parazitët nga trupi

Produkti shkatërron më shumë se 100 lloje parazitësh, falë substancës juglone në përbërjen e tij. Në luftën kundër krimbave, përdoren frutat dhe gjethet e pemës.

Hani arra të papërpunuara për 3 ditë si një masë parandaluese.

Ju do të duhet:

 • grilë nga bërthamat e arrës - 4 lugë;
 • ujë të vluar - 1 gotë.

Hidhni ujë të valë mbi bërthamat, shtoni një majë të kripës. Lëreni të veprojë për një orë. Merrni infuzionin gjatë gjithë ditës, duke u kombinuar me përdorimin e laksativëve të butë.

Kursi i trajtimit nuk është i kufizuar, përdorni infuzionin derisa trupi të pastrohet plotësisht.

Mbledhja e bimëve nga parazitët

Merrni në sasi të barabarta: kamomil, lule tansy, pelin, leh buckthorn dhe gentian të verdhë. Të gjitha këto barishte shiten në farmaci. Hidhni një lugë gjelle të koleksionit bimor me një gotë ujë të valë. Lëreni në termos brenda natës. Pini një gotë infuzion bimor në mëngjes para se të hani. Merrni 3 ditë në të njëjtën kohë. Mjeti lufton në mënyrë efektive krimbat e rrumbullakët.

Në luftën kundër pushtimeve helminthike, përdoren si më poshtë: karafil, rrënjë calamus, calendula, Wort Shën Gjonit, trumzë, barishte dope dhe shumë më tepër.

Përdorimi i klizmave pastruese

një klizmë pastruese për të hequr parazitët nga trupi

Shumë mjekë përshkruajnë klizmat si një ndihmë në luftën kundër parazitëve.

Vetë-mjekimi në këtë rast mund të jetë i dëmshëm, prandaj para se të përdorni klizma, konsultohuni me mjekun tuaj, dëgjoni rekomandimet e tij.

Procedura ka kundërindikacione, refuzoni të kryeni nëse diagnostikohet:

 • proceset inflamatore në zorrët;
 • hemorroide me gjakderdhje të rëndë;
 • gjakderdhje e brendshme;
 • çarje në rektum;
 • shtatzënia

Ftohni tretësirën shëruese në 38 gradë. TendosjeLubrifikoni hundën e një pajisje të veçantë me vazelinë në mënyrë që të mos lëndoni anusin. 50 ml tretësirë derdhet në klizmë.

Klizmë për pastrimin e hudhrës

Qëroni kokën e hudhrës, copëtoni, derdhni ujë të valë. Lëreni të veprojë për 12 orë. Tendosni tretësirën. Bëni procedurën çdo ditë për 7 ditë.

Klizmë me sodë buke

Përzieni gjysmë lugë çaji sodë buke në një gotë me ujë. Vendosni një enë me sode në zjarr, ngrohni në 38 gradë. Injekto një klizmë (500 ml) në anus, pastaj çikë mollaqet në mënyrë që tretësira të mbetet në rektum për 30 minuta. Kryeni procedurën për 7 ditë. Bëni një pushim për 14 ditë dhe përsëriteni sipas nevojës.

Trajtimi i parazitëve tek fëmijët

Trajtimi i fëmijëve përfshin diagnostifikim. Si rregull, pas ekzaminimit dhe identifikimit të parazitit që prek trupin, përshkruhen barna, në formën e tabletave, pezullimeve.

Gjatë periudhës së trajtimit, është e dobishme të përdorni lëng karrote ose domate të shtrydhur, supë kamomili, hudhër, qepë, arra.

Dieta dhe masat parandaluese

Çdo sëmundje parandalohet më mirë sesa shërohet, dhe me parazitë. Masat parandaluese dhe një dietë e lehtë do të ndihmojnë në parandalimin e krimbave nga hyrja në trup.

Minimizoni konsumin tuaj të produkteve të mishit. Pjesa më e madhe e dietës duhet të jetë ushqim bimor, duke përfshirë: salcë kosi, kefir, gjizë, fruta dhe perime. Zotëron veti antihelmintike: pjepër, hurmë, kungull.

pastrim i lagësht si parandalim i infektimit me parazitë

Meqenëse infeksioni me krimba shpesh ndodh përmes sendeve shtëpiake, është e nevojshme të ruhet pastërtia në shtëpi. Kjo do të ndihmohet nga pastrimi i rregullt i lagësht me shtimin e detergjenteve.

Disa lloje të krimbave mund të jenë jashtë trupit për rreth 40 ditë, prandaj ndërroni shtratin tuaj shpesh duke e hekurosur pas larjes.

Sigurohuni që të lani duart para se të hani.

Përfundim

 1. Parazitët në trupin e njeriut janë të zakonshëm dhe kërkojnë trajtim kompleks.
 2. Testimi dhe ultrazëri do të përcaktojnë llojin e helminteve që jetojnë në trup.
 3. Ka shumë ilaçe për të vrarë parazitët.
 4. Klizmat pastruese janë po aq efektive sa tabletat antihistamine, por ato mund të bëhen pasi të konsultoheni me një mjek.
 5. Rregullat e higjienës personale, forcimi i mbrojtjes së trupit dhe një dietë e shëndetshme do të parandalojnë që trupi të infektohet me parazitë.