Si të hiqni parazitët nga trupi

Sot do të zbulojmë se në cilat mënyra dhe si të hiqni parazitët nga trupi në shtëpi, cilat janë recetat më të zakonshme për deworming mund të përdoren nga të rriturit dhe fëmijët.

parazitët brenda trupit

Trupi i njeriut është i krahasueshëm me një mekanizëm kompleks, funksionimi i tij i suksesshëm sigurohet nga shërbimi i të gjitha elementeve dhe mungesa e objekteve të huaja në të.

Ndodh që funksionimi i saktë i këtij sistemi të shkojë keq për shkak të hyrjes së të huajve të paftuar - parazitëve në të. Ata shkelin saktësinë e ndërveprimit të të gjitha grimcave, duke u bërë shkaktarë të të gjitha llojeve të sëmundjeve.

Kush jeton në ne - parazitët më të zakonshëm

Bota përreth nesh është e mbushur me krijesa të vogla të gjalla që mbështesin ekzistencën e tyre në kurriz të njerëzve. Këto përfshijnë llojet e mëposhtme:

 • salmonella
 • lamblia
 • stafilokoku
 • krimbat e kunjve
 • streptokoku
 • krimba e rrumbullakët
 • opisthorchis

Duhet të jeni të vetëdijshëm se shfaqja e ndonjë prej këtyre parazitëve në trup çon në përçarje në punën e tij të plotë. Një krijesë e huaj, pasi është vendosur brenda, ushqehet me ato përbërës që kërkohen për aktivitetin jetësor të një personi. Prandaj, informacioni se si të hiqni parazitët nga trupi në shtëpi mund të përfitojë secili prej nesh.

Arsyet e infeksionit

Arsyet për shfaqjen e parazitëve në trupin e njeriut janë të ndryshme. Ekziston një numër i madh mënyrash të ndryshme përmes të cilave krijesat e huaja gjenden brenda tyre, mes tyre, mjekët veçanërisht shpesh përmendin sa vijon:

 • ajrore
 • ujë i pijshëm i trajtuar keq
 • ushqim i përpunuar në mënyrë të pamjaftueshme - peshk i pa gatuar, mish gjysmë i gatuar
 • kontakt me kafshë shtëpiake dhe të egra
 • përmes gjakut - kafshimet e insekteve

Nga lista e mësipërme, ne konkludojmë se ka më shumë se mjaft mënyra infektimi, madje edhe për ato të pastra dhe të kujdesshme. Prandaj, duhet kuptuar që askush nuk është i imunizuar nga parazitët, ne nuk veshim kostume hapësinore dhe jetojmë në një botë që nuk mund të quhet sterile.

Prandaj, është e dobishme për secilin prej nesh të dijë se si të heqë parazitët nga trupi në shtëpi. Kjo do të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit, dhe nganjëherë jetën, në kohën e duhur.

Simptomat e shfaqjes së parazitëve

Çdonjëri prej nesh duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm për shëndetin, të vërë re të gjitha ndryshimet në shëndet dhe, në rast të sinjaleve të rrezikut, të konsultohet me një mjek.

Shfaqja e parazitëve zakonisht shoqërohet me një përkeqësim të dukshëm të shëndetit. Mund të vijë menjëherë, por në disa raste duhet shumë kohë para se pacienti të vërejë ndonjë gjë të pazakontë.

Simptomat e mëposhtme mund të tregojnë se ju jeni bërë objekt i një krijese të huaj parazitare:

dhimbje koke parazitare
 • dhimbje koke të rregullta
 • dobësi
 • sëmundjet
 • dhimbje shpine
 • ndryshimet në jashtëqitje
 • të përzier dhe të vjella

Çdo lloj paraziti ka karakteristikat e veta. Për shembull, virusi Epstein-Barr zakonisht shkakton dëmtime të rënda të sistemit nervor. Njerëzit shpesh e ngatërrojnë këtë gjendje me depresionin, këshillohen me psikiatër, pinë ilaqet kundër depresionit. Sidoqoftë, këto masa nuk japin ndonjë efekt, pasi nuk është faji gjendja e shtypur e psikikës, por një krijesë e gjallë e padukshme që thith forcat jetësore të një personi.

Shfaqja e lamblia zakonisht shoqërohet me alergji, me të cilat nuk ka pasur probleme të mëparshme. Pikat dhe njollat e kuqe shfaqen në trup, dhe kruajtja e pakëndshme anale ndërhyn në gjumin gjatë natës.

Këto simptoma tregojnë se është e nevojshme të konsultoheni me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur dhe të kaloni të gjitha testet e përshkruara, të cilat do të përcaktojnë me saktësi praninë e parazitëve në trup. Simptomat e pranisë së parazitëve në trupin e njeriut përshkruhen më hollësisht në një artikull të veçantë - thjesht ndiqni lidhjen. Ndoshta do të jeni të interesuar të lexoni artikullin pse bluarja e dhëmbëve ndodh në një ëndërr - klikoni në linkun.

Duhet të jeni të vetëdijshëm se sjellja e parazitëve dhe mirëqenia e pacientëve ndryshojnë në faza të ndryshme të infeksionit. Ajo që përjeton pacienti varet shumë nga faza e infeksionit, mosha e të rriturve, karakteristikat e organizmit dhe mënyra e të ushqyerit.

Ndonjëherë, të dish të heqësh parazitë nga trupi në shtëpi mund të mos jetë e mjaftueshme. Në disa raste, mjekësia tradicionale është e pafuqishme - pacienti ka nevojë për ndihmën e mjekëve të kualifikuar dhe trajtimin spitalor në klinikë.

Si të hiqni parazitët nga trupi në shtëpi duke përdorur metoda popullore

Që nga kohërat shumë të lashta, njerëzimi ka mbledhur njohuri se si të largohen parazitët nga trupi në shtëpi duke përdorur receta popullore. Përvoja shekullore e mjekësisë tradicionale është një ndihmë e paçmuar në trajtimin e sëmundjeve të tilla.

çajra bimorë kundër parazitëve

Dihet që mjetet juridike të mëposhtme janë të shkëlqyera në trajtimin e infektimit me parazitë:

 • kungull
 • Arre
 • karafil
 • hark
 • hudhra
 • kanellë
 • treshe
 • kokosit
 • preparate medicinale bimore

Ju mund të siguroheni që nuk ka asgjë ekzotike ose të pakët në listën e mësipërme - ndonjë prej artikujve mund të blihet lehtësisht në dyqan dhe nuk do të kushtojë para përrallore. Sidoqoftë, është e rëndësishme të dini se si të përdorni siç duhet aftësitë e të gjitha produkteve të listuara.

Bimë anthelmintike dhe preparate bimore

Trajtimi bimor për infeksionin me parazitë përbëhet nga disa faza - secila prej tyre ka karakteristikat e veta dhe zgjat një kohë të caktuar:

 1. furçë sherebele
 2. farat e kungullit dhe barishtet
 3. pastroni mëlçinë me hithra

Në fazën e parëkrijoni dhe pini pelin - një agjent i fuqishëm që vret një numër të madh të parazitëve. Një lugë gjelle pelini hidhet në 200 ml ujë të vluar, lihet të qëndrojë për tridhjetë minuta, pastaj filtrohet dhe pihet. Procedura përsëritet dy herë në ditë për pesë ditë.

pelini nga parazitët

Përdorimi i pelinës është kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga çrregullime neurotike, si dhe ata që vuajnë nga anemia dhe sëmundje të tjera që dobësojnë trupin.

Në fazën e dytëkombinoni përdorimin e çajit bimor me farat e kungullit. Çaji përgatitet nga përbërësit e mëposhtëm:

 • lule kamomili
 • tansy
 • leh buckthorn
 • leh lisi

Të gjithë përbërësit e listuar përzihen në përmasa të barabarta me njëri-tjetrin dhe derdhen 500 ml ujë, pas së cilës ata lejohen të krijojnë për 8 - 12 orë në termos.

zierje e kamomilit nga parazitët

Supa konsumohet së bashku me 300 g fara kungulli të qëruara, në të cilat duhet të lini lëkurën e gjelbër. Pas konsumimit, këshillohet të pini një laksativ.

Kjo fazë zgjat pesë ditë, pas së cilës këshillohet t'i jepni vetes një pushim dhjetë-ditor - është e nevojshme në mënyrë që të qetësoni irritimet në muret e zorrëve.

Faza e tretëka një pastrim të mëlçisë me hithër. Hidhni një lugë hithër me një gotë ujë dhe zieni për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj lëreni të ziejë për gjysmë ore. Disa herë në ditë, agjentit merren katër deri në pesë lugë. Mund ta kombinoni me lëng limoni ose vaj ulliri.

hithra kundër parazitëve

Këto tre hapa duhet të përsëriten dy herë.Me një pasim të dytë, pushimi dhjetë-ditor mund të braktiset, pasi që këtë herë zorrët nuk do të preken aq shumë sa ishte gjatë procedurës fillestare.

Arra dhe fara kungulli

Tani le të shikojmë se si të deworm në shtëpi duke përdorur arra dhe fara kungulli.

Kur qëroni farat e kungullit, sigurohuni që lëkura e gjelbër të mbetet mbi to - ka veti shëruese të paçmueshme. Pas pastrimit, farat duhet të spërkaten me ujë të kripur dhe të skuqen në një tigan. Përdorimi i rregullt i tyre është një profilaksi efektive kundër çdo paraziti.

Arrat përgatiten si më poshtë:

arra kundër parazitëve
 1. për të filluar pastrimin dhe bluarjen
 2. derdh 200 ml ujë të valë
 3. shtoni kripë
 4. lëreni të qëndrojë për 30 minuta
 5. pini pak gjatë ditës

Trajtimi me treshe

Triada përfshin përbërësit e mëposhtëm:

 • 30 g pelin;
 • 50 g karafil;
 • 100 g tansy.

Këto bimë përzihen me njëra-tjetrën dhe bluhen plotësisht derisa të merret një pluhur i imët homogjen. Një dozë e vetme është një lugë çaji me këtë pluhur.

Përdorimi i triadës fillon me një dozë në ditë - merret tridhjetë minuta para vaktit dhe lahet me shumë ujë.

Ditën tjetër, doza merret dy herë, dhe në ditën e tretë, gjithashtu. Pastaj dozimi rritet në tre lugë në ditë dhe trajtimi vazhdon për tre deri në katër muaj. Në të ardhmen, për parandalim, mund të merrni një lugë treshe një herë në javë - kjo do t'ju shpëtojë nga problemet e reja me parazitët.

Arra e kokosit është një ilaç i shijshëm

Si një ilaç për të ndihmuar pastrimin e trupit nga parazitët, disa mjekë rekomandojnë përdorimin e kokosit - sigurisht që do t'u pëlqejë të gjithë atyre me një dhëmb të ëmbël. Një përzierje e saj përgatitet sipas recetës së mëposhtme:

qumësht kokosi kundër parazitëve
 1. ashklat e freskëta të kokosit janë të grira
 2. përzieni masën që rezulton me qumështin e kokosit

Rekomandohet të merrni një lugë çaji nga përzierja në stomak bosh një herë në ditë për një javë. Pas një pushimi të shkurtër, kursi mund të përsëritet.

Supë qepësh

Të rriturit dhe fëmijët janë të vetëdijshëm se qepët kanë një potencial të jashtëzakonshëm shërues kundër një larmie të gjerë sëmundjesh. Le të kuptojmë se si të heqim qafe parazitët në trupin e njeriut me ndihmën e supës së qepës.

Për të filluar, përgatitni ilaçin sipas recetës së mëposhtme:

 1. pres qepën në rende, në një mulli mishi ose në blender kuzhine
 2. derdhni grilën që rezulton 200 ml ujë të vluar
 3. insistoni për 8 - 12 orë
 4. filtri

Supa që rezulton pihet një herë në ditë, 100 ml për një javë. Kursi përsëritet pas një pauze të shkurtër.

Qirinj hudhre

Hudhra e copëtuar përdoret për të bërë supozitorë anale - ata lagin një shtupë pambuku me të dhe e mbështjellin me një fashë. Qiriu që rezulton vendoset në anus për pesëmbëdhjetë deri në njëzet minuta.

Mjete të tjera për të luftuar parazitët

Mjekësia tradicionale di se si të heqë parazitët nga trupi në shtëpi duke përdorur një larmi mjetesh - është thjesht e pamundur të flasësh për to brenda një artikulli.

Ushqim pikantkontribuojnë në shkatërrimin e suksesshëm të parazitëve - kjo është e njohur për një kohë të gjatë. Kjo është arsyeja pse banorët e vendeve lindore, ku kuzhina dallohet nga një sasi e madhe erëzash të nxehta, vuajnë nga parazitët më rrallë se evropianët. Vërtetë, situata është e balancuar në mënyrë të dukshme nga fakti që në atë klimë dhe dëmtuesit janë shumë më të zakonshëm.

kanellë dhe karafil kundër parazitëve

Kanellë dhe karafilshërbejnë si një masë e shkëlqyer parandaluese kundër shfaqjes së parazitëve - mjafton t'i përtypni ato disa herë në ditë në mënyrë që të zvogëloni ndjeshëm gjasat e infektimit me parazitë.

Barna.Mënyra më e lehtë janë shërbimet e mjekësisë tradicionale. Nëse keni arsye të dyshoni se jeni infektuar me parazitë, thjesht vizitoni mjekun tuaj. Analizat do të tregojnë me saktësi se sa të bazuara janë frika juaj, dhe ilaçet dhe një kurs trajtimi i përshkruar nga një mjek i kualifikuar do të ndihmojnë për të përballuar problemin.

Sot kemi mësuar se si të heqim parazitët nga trupi në shtëpi, cilat janë recetat më të zakonshme për deworming mund të përdoren nga të rriturit dhe fëmijët.

Lista e parazitëve që mund të infektojnë trupin e njeriut

Meqenëse baza e të ushqyerit të mikroorganizmave është saharoza me glukozë, mjedisi i brendshëm njerëzor për ta konsiderohet ideal. Të dy individët njëqelizorë dhe shumëqelizorë mund të jetojnë në një person. Lista e parazitëve që mund të infektohen:

 • krimbave,
 • opisthorchis,
 • krimb i rrumbullakët,
 • streptokoket,
 • lamblia,
 • salmonella,
 • stafilokoket.
parazitët brenda trupit të njeriut

Simptomat

Ekzistojnë disa grupe të pushtimeve helmintike që mund të ndikojnë në trupin e njeriut. Disa, duke hyrë brenda, fillojnë të manifestohen pothuajse menjëherë, të tjerët mund të mos shfaqen me ndonjë simptomë për një kohë të gjatë.

Nënllojet janë të pranishme në të gjithë njerëzit - të provuara nga ilaçet, por këto përfshijnë individë që nuk mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme. Quiteshtë mjaft e lehtë të infektoheni me specie më të rrezikshme, por është shumë më e vështirë të kryeni heqjen e parazitëve jashtë.

Simptomatologjia e shumicës së nënllojeve është shumë e ngjashme, dhe manifestimi i këtyre shenjave është një sinjal që ato janë tashmë brenda trupit dhe lufta kundër tyre duhet të fillojë menjëherë. Shenjat më të zakonshme të parazitëve tek njerëzit janë:

 • dhimbje koke - e paarsyeshme dhe e shpeshtë;
 • sëmundje e përgjithshme - sistematike ose konstante;
 • prania e të përzier dhe nganjëherë të vjella;
 • çrregullime në traktin tretës;
 • oreksi mund të rritet ose mungon fare;
 • erë e pakëndshme nga goja;
 • marramendje ndonjëherë vërehet;
 • personi i infektuar bëhet nervoz dhe irritohet;
 • qarqet nën sy janë qartë të dukshme.

Shenjat e salmonelës

Ju mund të infektoheni me këtë parazit duke ngrënë vezë pule. Personi ndjen dobësi të rëndë, shfaqet diarre. Të gjitha këto simptoma shoqërohen me dhimbje koke dhe shqetësime në pjesën e poshtme të shpinës. Intensiteti i shfaqjes së shenjave varet nga numri i parazitëve dhe nga cikli jetësor në të cilin gjenden. Nëse masat e duhura për terapinë nuk merren me kohë, atëherë gjendja shëndetësore e pacientit, duke përkeqësuar vazhdimisht, do të arrijë një gjendje kritike kur nuk do të jetë në gjendje të lëvizë në mënyrë të pavarur.

Simptomat e virusit Epstein-Barr

Ky parazit intraqelizor ndikon në sistemin nervor të njeriut. Pasi në trup, për një periudhë të caktuar mund të mos shfaqet në asnjë mënyrë, por pas disa kohësh pacienti vëren një ndryshim të mprehtë të paarsyeshëm të humorit, një përkeqësim të gjendjes së tij të përgjithshme. Gjithçka çon në depresion të rëndë, të zgjatur. Edhe ndihma e një psikiatri nuk mund ta ndihmojë pacientin të dalë nga kjo gjendje.

Me virusin Epstein-Barr, terapia duhet të konsistojë në marrjen e ilaçeve serioze që do të shtypin sistemin nervor. Por para përdorimit të tyre, është e nevojshme të kaloni testet e nevojshme të gjakut për të vlerësuar gjendjen e imunitetit, dhe vetëm pas kësaj mjeku mund të përcaktojë llojin dhe dozën e ilaçit të nevojshëm.

Manifestimi i lambliave

Nëse shfaqen pika të vogla të kuqe në pjesë të ndryshme të trupit të njeriut, të shoqëruara nga dhimbje barku paroksizmal dhe çrregullime të tretjes, atëherë këta faktorë mund të tregojnë praninë e lambliave tek pacienti. Këta parazitë janë shumë të dhënë pas ëmbëlsirave, dhe për këtë arsye hanë vazhdimisht produkte të prishjes së ushqimeve me karbohidrate, ato gradualisht shkatërrojnë trupin nga brenda.

Prania e tyre mund të konfirmohet nga përzierja e mukusit në feçe dhe kruajtja e rëndë në anus, sidomos gjatë natës. Ndonjëherë mund të shfaqen shenja të astmës.

Prandaj, nëse ndjeni simptomat e listuara, duhet të ekzaminoheni nga një mjek, i cili gjithashtu do të përcaktojë mundësinë e përdorimit të metodave alternative.

diagnostikimi i parazitëve

Përgatitja e duhur e trupit për pastrimin nga parazitët

Para se të vendosni se cilat mjete juridike popullore janë më efektive për të hequr qafe parazitët, duhet të përgatiteni siç duhet për procedurën e pastrimit:

Faktorët që ndikojnë në shfaqjen e parazitëve

Shumë njerëz që përballen me një problem delikat ndihen të zënë ngushtë sepse besojnë se krimbat mund të rriten vetëm në zona të papastra dhe të pafavorizuara me mungesën e higjienës bazë. Por kjo është larg çështjes. Helminths hyjnë në trup në mënyra të ndryshme:

 • Përmes ushqimit të përgatitur me duar të palara, si dhe perimeve dhe frutave të larë në mënyrë të pamjaftueshme;
 • Përmes ushqimit që shërbehet në hotelieri publik dhe qendra të përshtatshme (nuk ka asnjë garanci për pastërtinë);
 • Dysheme të ndyra, plehra në shtëpi, akumulime plehrash;
 • Kontakt i ngushtë me qen, mace;
 • Gëlltitje aksidentale e ujit të lumit;
 • Peshk i papjekur, rrotulla, sushi me copa peshku të papërpunuar;
 • Mish me gjak;
 • Produktet e qumështit të papërpunuara (qumështi i papërpunuar).

Për të zvogëluar rrezikun e infektimit, është e nevojshme të skuqni plotësisht ushqimin dhe të hani një dietë të shëndetshme. Nëse çdo ditë ka mish ose peshk në tryezë, prerë sasinë në gjysmë duke zëvendësuar ushqimet e rënda me perime të freskëta, fruta, drithëra dhe lëngje frutash të shtrydhura fllad. Lëngu i freskët i mollës ose karotës është veçanërisht i dobishëm. Mos harroni të lani duart pas çdo udhëtimi në banjë.

Nëse është e nevojshme, parazitologu përshkruan ilaçe kundër krimbave. Zgjedhja e ilaçeve varet nga lloji i krimbave, kështu që nuk mund të mjekoheni vetë. Përcaktimi i specieve nganjëherë zgjat shumë, veçanërisht nëse paraziti nuk qëndron në zorrë, por në organe të tjera, për shembull, në tru.

Si të hiqni parazitët e helminteve me metodat shtëpiake

Giardia, fluke, filariae dhe krimbat e krimbave do të largohen nga shtëpia e tyre nëse jepen klizma hudhre. Kaloni 2-3 thelpinj hudhër përmes një mulli mishi, shtoni 250 ml ujë të zier, lëreni për një ditë. Në mëngjes, infuzioni i hudhrës filtrohet përmes napës, një klizmë bëhet duke përdorur një dardhë mjekësore. Necessaryshtë e nevojshme të bëni një klizmë për 5 ditë. Ju mund të bëni një qiri - pasi të keni ngopur një shtupë pambuku me lëng hudhre, futeni atë në anus për 15-20 minuta.

Prisni imët rrikë me hudhër - 20 g të secilit përbërës, përzieni, derdhni grilën me 1 litër ujë, hiqeni të futet për një javë e gjysmë. Zgjidhja e përfunduar është e dehur në 1 tbsp. tri herë në ditë para ngrënies.

Kaloni 1 qepë të madhe përmes një mulli të mishit, shtoni një gotë me ujë të valë, lëreni për 10 orë (brenda natës), kaloni tretësirën nëpër një sitë të imët, pastaj pini 0, 5 gota 3 herë para ngrënies për pesë ditë.

Grini farat e kungullit (300g) në një mulli kafeje, mbusheni me ujë në mënyrë që të formohet një grimcë e trashë, shtoni 1 tbsp. mjaltë hikërror, përziejeni përzierjen tërësisht dhe hiqeni në një vend të errët për 5-6 orë. Masa e mbushur hahet pa mbetje në stomak bosh.

2 tbsptansy e thatë derdhet me një gotë ujë të vluar, mbulohet me kapak dhe insistohet për 5-6 orë. Pastaj filtroni infuzionin dhe pini 1 tbsp. 4 herë në ditë 15-20 minuta para ngrënies. Për një klizmë të lulëzimit të tansy (1 lugë çaji), hidhni 120 ml ujë, lëreni të piqet për 4 orë, përdorni të gjithë tretësirën në një procedurë.

infektimi i parazitëve përmes duarve të pista

Përfitimet e bimëve nga parazitët dhe krimbat

Çdo koleksion antiparazitik parandalon shumë sëmundje që varen drejtpërdrejt nga krimbat.Bimët medicinale kontribuojnë në mbarështimin natyror të individëve të vdekur.

Fëmijët janë më të rrezikuar. Toksinat dhe produktet e mbetjeve të krimbave shkaktojnë kapsllëk kronik dhe nganjëherë volvulus.

Trajtimi bimor fjalë për fjalë shkatërron të gjitha llojet e helminteve dhe larvat e vonuara.Studimet kanë treguar se gjaku dhe plazma pastrohen 100%. Përmirëson jo vetëm funksionimin e traktit gastrointestinal, por edhe mëlçinë dhe mushkëritë.

Cilat bimë ndihmojnë me parazitët?

Shumë barëra medicinale për parazitët në trupin e njeriutndihmoni pas një kursi.Këto përfshijnë pelin, tansy, gentian të verdhë, Angelica dhe lëvore buckthorn.

Ata do të ndihmojnë në heqjen e krimbave si në mënyrë të pavarur ashtu edhe si një koleksion. Mos harroni se bimët do të veprojnë në të gjitha organet, prandaj kujdes për kundërindikacionet. Sidomos shqetësimetbarishtenga parazitët në trupin e njeriutspektri i gjerë i veprimit:

 • pelin dhe tansy;
 • celandine dhe Angelica;
 • liri dhe dafina.

Një tjetër trajtim efektiv me qepë, hudhër dhe fara kungulli. Shqyrtimet e njerëzve thonë se droga ndihmon në trajtimin e një personi nga krimbat. Por është një bimë më e rrezikshme se pelini.

Trajtimi i parazitëve - si të trajtohen parazitët me barëra?

Ju mund të heqni qafe dëmtuesit duke marrëtinktura që përmbajnë alkool, infuzione uji, zierje dhe pluhurat e bimëve.Ndonjëherë këto mjete grumbullohen. Gjithashtu, klizmat jepen nga zierjet dhe infuzionet.

Per femijetnjë zierje në formën e çajit është e përshtatshme. Tinkturat janë të ndaluara dhe klizmat mund të shkaktojnë shqetësime të tmerrshme. Në gjendje të largojë disa krimba nga trupixhenxhefil dhe rozmarinë.Kështu që ata këshillohen të shtohen në pjatat e gatshme. Xhenxhefili mund të pihet si çaji.

Recetat e vetme për heqjen e helminteve bazohenthithja e tymit. . . Kjo vlen për bimët helmuese, vajrat dhe substancat e paqëndrueshme të tyre, kur thithen, hyjnë në trup dhe prishin mjedisin normal të krimbave.

Mbledhja e bimëve nga parazitët në trup

Efikasitetin më të madh në trajtimin e njerëzve e sjell3 tarifa mjekësore. . .

 • Receta e parë:përzihet në pjesë të barabarta lëvore lisi dhe buckthorn, pelin dhe tansy. 1 tspHidhni lëndët e para në termos dhe avulloni me një filxhan ujë të vluar për 2 orë. Ju duhet të merrni 30 gram. në një ditë. Për të pastruar zorrën e trashë, hollojeni produktin me ujë. Douching kryhet çdo ditë tjetër për jo më shumë se 10 ditë.
 • Receta e dytë e koleksionit:lule tansy 1 tsp; rrënjë gentian 1 lugë; kamomil 1 lugë; leh buckthorn 3 lugë; pelin 2 tsp1 tspthith bimët medicinale në një gotë me ujë të valë. Ju duhet të pini 200 ml 2 r. / D. me stomak bosh.
 • Koleksioni tjetërpër trajtim, duhet të pini për 3 ditë. Përzieni 25 g secila. rizomat e mentes, pelinës, tansy, valerianës dhe buckthorn dhe farat e karotave të egra. 2 tbsp. lfutni përzierjen në 200 ml ujë. Pija konsumohet në 1 pirg. dy herë në ditë para ngrënies. Më e mira nga të gjitha, kjo recetë heq shiritin.

Bimë të hidhura nga parazitët - drogë dhe pelin nga parazitët

Bimët e hidhura mësuan se si të trajtojnë krimbat në trupin e njeriut më shumë se 500 vjet më parë. Ato përmbajnë helm, kështu që rreziku mbetet gjithnjë.Ato nuk mund të përdoren për fëmijë.

Një zierje do të ndihmojë në heqjen e qafe dëmtuesve:

1 tspdrogë dhe pelinhidhni 250 ml ujë dhe zieni për një minutë. Pastaj vendosen në temperaturën optimale dhe pinë 1 lugë. i holluar ne gjysme gote uje. Për të trajtuar zorrët në këtë mënyrë, ju duhen 3 r / ditë. jo më shumë se 5 ditë. Në një mbidozë, këto bimë medicinale shkaktojnë helmim. Pastaj menjëherë pije stomakun dhe refuzo t'i marrësh.

Cilat bimë ndihmojnë me krimbat dhe krimbat?

Të gjithë helminthët vdesin në mjedise të nxehta. Për ta bërë këtë, duhet të përdorni receta me xhenxhefil, rrikë, karafil dhe pelin. Mund të mos jetë e mundur që herët e parë të hiqni qafe ato në trupin e njeriut. Ju duhet të mjekoni për një maksimum prej 14 ditësh, të bëni një pushim për disa ditë dhe të filloni përsëri terapinë.

Bimë për krimba për fëmijë

Recetat për fëmijë duhet të jenë të buta dhe me toksikë të ulët. Një zierje e kamomilit, çajit të xhenxhefilit dhe celandinës do të ndihmojë për të hequr krimbat. Kur zorrët e një fëmije bllokohen thjesht nga dëmtuesit, lejohet të pijë karafil, por me shumë kujdes.

Këto bimë medicinale janë të mira për të pirë dhe klizmë. Për parandalim, rekomandohet të pini çaj kamomili çdo ditë para gjumit. Çaji i grimcuar shitet për fëmijët një vjeç; është gjithashtu i përshtatshëm.

Barishte krimbi tek të rriturit

Trajtimi i të rriturve kryhet me të gjitha bimët dhe tarifat e mësipërme. Një metodë efektive ështëbimë të ziera dhe hudhër. . . 1 tbsp. lThith tansy, kamomil dhe pelin në një filxhan me ujë dhe le të valojë. Kur të ftohet, shtoni thelbin e grimcuar të hudhrës. Mbrojeni për 3 orë dhe pini 2 lugë. ne mbrëmje. Kundër ascaris, është më mirë të bëni një klizmë.

Pastrimi i trupit nga parazitët në shtëpi

Ju mund të shpëtoni nga parazitët tek njerëzittinktura e xhenxhefilit. . . Për ilaçin 500 gr. fshij rrënjën e freskët dhe derdh 0, 5 litra vodka. Këmbëngulni 14 ditë në një vend të ngrohtë, në diell. Ju duhet të pini ilaçin në kurse - 14 ditë, 1 lugë. 3 rubla / ditëPas marrjes është e ndaluar të hahet për rreth 30 minuta. Trajtimi mbështetet nga klizma të shumta pastruese.

Bimë për krimbat - si të merrni receta

 • Çdo trajtim kryhet në kurse, sepse të gjitha metodat janë në gjendje të heqin substancat e dobishme nga trupi. Kur shfaqen më shumë se një simptomë e infeksionit, merrnipluhur karafili. . . Ajo trajton të gjitha llojet e krimbave. Ata e hanë atë tri herë në ditë para një vakt. Filloni ditën e parë me 1/5 lugë çaji, të dytën me ¼, dhe ditën tjetër me 1/3. Pini shumë ujë menjëherë, gjë që e bën erëza më e athët. Ju mund të hiqni krimbat për 10 ditë.
 • Trajtimi për fëmijët mund të përfshijë lëngje të freskëtasiç janë karotat. Duhet të pihet në mëngjes, por mos harroni se rrit acetonin tek foshnjat. Për siguri më të madhe, zieni karrotat e grira në një filxhan qumësht. Kjo pije është më e butë në lidhje me aciditetin e stomakut.