Si të dëboni parazitët nga trupi juaj në shtëpi?

Sa shpesh mendoni se rreziku i kontraktimit të parazitëve është jashtëzakonisht i lartë?

foto e parazitit nga trupi i njeriut

Sipas OBSH-së, çdo vit afërsisht çdo person i dytë në planet është i infektuar me një nga tre llojet kryesore të helminths, e cila çon në enterobiazë (1. 2 miliardë njerëz), sëmundje të krimbave (900 milion) dhe trichocephalosis (deri në 700 milion) .

Gati katër miliardë njerëz në të gjithë botën janë bartës të kësaj sëmundjeje. Kjo është për shkak të mungesës së vetëdijës së njerëzve: ne thjesht nuk supozojmë se kjo mund të na ndodhë.

Por, çka nëse ende "keni marrë" qiramarrës të rinj në trupin tuaj? Si të shpëtoj nga parazitët në trup?

Le ta kuptojmë.

Kush mund të jetojë në trupin tonë?

Parazitët më të zakonshëm në trupin tonë janë helminthët, protozoa, krimbat, kërpudhat patogjene, krimbat e kunjve, krimbat e rrumbullakët, lamblia dhe të tjerët.

Të gjithë parazitët e mësipërm janë shumë të rrezikshëm: ndërlikimet e tmerrshme, aftësia e kufizuar dhe, më e keqja nga të gjitha, vdekja janë të mundshme.

Si është e mundur të infektoheni?

Infeksioni më i zakonshëm, i cili është më i zakonshëm për fëmijët e vegjël dhe të moshuarit, është thyerja e rregullit banal të higjienës. Për shembull, ai nuk lau duart dhe filloi të hante, gjë që shkaktoi infeksionin.

Sigurisht, ekzistojnë një sërë shkaqesh të infeksionit që janë shumë të vështira për tu kontrolluar: ju mund të gëlltisni aksidentalisht vezët e krimbave së bashku me ushqimin, mund të infektoheni pas pickimit të një insekti që thith gjakun, ose sëmundja madje mund të jetë transmetohet seksualisht.

Prandaj, mjekët na këshillojnë fuqimisht se si të mbrohemi: lani duart më shpesh, zgjidhni ushqimet që konsumojmë më me kujdes, udhëheqni një mënyrë jetese të denjë dhe më shumë.

larja e duarve si parandalim i infektimit me parazitë

Lani duart rregullisht - para dhe pas ngrënies, pas përdorimit të tualetit, kujdesit për njerëzit e sëmurë, lojës me kafshët shtëpiake, gatimit, artizanatit, rinovimeve dhe të ngjashme.

Simptomat e infeksionit

Nëse dyshoni se jeni i sëmurë, atëherë së pari kontrolloni shëndetin tuaj me simptomat më të zakonshme të parazitëve në trup:

 1. depresion, përgjumje, lodhje e lehtë,
 2. marramendje, të vjella, të përzier,
 3. dhimbje koke, migrenë,
 4. nxehtesi,
 5. dhimbje të muskujve dhe nyjeve,
 6. humbje ose shtim i papritur i peshës, çrregullime metabolike,
 7. imuniteti i ulur - virale të shpeshta dhe ftohje,
 8. shenjat e astmës, sulmet e astmës,
 9. përkeqësimi i shfaqjes së puçrrave, skuqjeve, pigmentimit të lëkurës.

Nëse gjeni ndeshje me mirëqenien tuaj, këshillohuni menjëherë me një mjek.

Bazuar në rezultatet diagnostike, specialisti do t'ju tregojë nëse frika juaj u konfirmua apo jo. Nëse parazitët gjenden në trupin tuaj, atëherë mjeku do të përshkruajë trajtimin më efektiv dhe më korrekt për ju.

Por, çka nëse nuk i besoni mjekësisë moderne dhe është më e lehtë për ju të drejtoheni në çantën e ndihmës së parë "gjyshes"?

mjete juridike popullore për largimin e parazitëve nga trupi

Mjetet juridike popullore për krimbat janë mbresëlënëse në larminë e tyre. Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se mjekët nuk "abonohen" dhe nuk janë përgjegjës për rezultatet e trajtimeve të mjekësisë tradicionale.

Duhet të theksohet se në asnjë rast nuk duhet të refuzoni ilaçet, por mund të kontribuoni në shërimin tuaj të shpejtë duke përdorur mjetet juridike popullore.

Kundërindikimet për trajtimin në shtëpi

Nëse të paktën një nga pikat ju përshtatet, atëherë menjëherë braktisni idenë e vetë-mjekimit në shtëpi dhe kontaktoni një person të kualifikuar, i nënshtroheni një ekzaminimi të plotë mjekësor dhe përmbaheni kursit të trajtimit të përshkruar nga mjeku.

 1. shtatzënia ose ushqyerja me gji e një fëmije,
 2. onkologji,
 3. sëmundjet kronike të sistemit kardiovaskular, si dhe një goditje ose sulm në zemër kohët e fundit,
 4. sëmundjet virale, gripi ose përkeqësimet e sëmundjeve kronike,
 5. ulçera e gastritit dhe sëmundje të tjera të traktit gastrik,
 6. plagë, humbje e madhe e gjakut, gjakderdhje, menstruacione.

Nuk vuan nga ndonjë nga sa më sipër?

Atëherë le të kalojmë në pyetjen kryesore: si ta pastroni trupin nga parazitët në mënyrë korrekte dhe pa dëmtuar veten me mjete juridike popullore?

Për të dëbuar parazitët nga trupi, duhet të kaloni nëpër faza të rëndësishme të përgatitjes së trupit për pastrim.

Së pari, rregulloni dietën tuaj. Kjo është, hiqni qafe gjithçka të yndyrshme, të skuqur, zvogëloni sasinë e ushqimeve me niseshte dhe, nëse është e mundur, duhet të përmbaheni në një menu vegjetariane. Ju mund t'i kushtoni një ose dy javë një diete agjërimi.

Së dyti, filloni të vëzhgoni marrjen e saktë të lëngjeve: pini të paktën pesë litra ujë të pastër në ditë.

Së treti, gjatë pastrimit të trupit, është e nevojshme që vazhdimisht të pastrohen zorrët me klizma. Për këto qëllime, ju mund të përdorni klizma të zakonshme të ujit dhe klizma nga zierjet e bimëve medicinale, për shembull, pelini, hips dhe të tjerët.

pastrimi i klizmës për të hequr parazitët nga trupi

Klizmë (nga fjala greke "klisma" - larje) është procedura për futjen e lëngjeve në zorrën e trashë duke përdorur pajisje të ndryshme për qëllime terapeutike dhe diagnostike.

Metodat më efektive të pastrimit të shtëpisë

Nuk ka asnjë ilaç që do t'ju shërojë në një minutë, një orë ose në ditë. Shtë e nevojshme të dëbohen parazitët dhe të pastrohet trupi në mënyrë sistematike, më shpesh i ngjan një metode prove dhe gabimi. Mbi të gjitha, askush nuk mund ta dijë me siguri se cila metodë pastrimi është e përshtatshme për ju.

Recetat, përbërësi kryesor i të cilave është qepa, hudhra ose rrikë, ndihmojnë jo vetëm për të dëbuar parazitët, por gjithashtu rrisin në mënyrë të përkryer imunitetin njerëzor. Kjo shpjegon popullaritetin e tyre në heqjen qafe parazitëve në shtëpi.

Tinktura e qepës

Prisni imët qepën, mundësisht fërkojeni. Zgjidhni një enë dhe mbushni gjysmën e vëllimit të saj me qepë.

Ju duhet të zgjidhni një enë në të cilën do të futet ky infuzion, opsioni më i mirë është të zgjidhni një shishe ose një kavanoz gjysmë litër. Hidhni vodka në një shishe në mënyrë që ajo të marrë të gjithë vëllimin e mbetur të enës dhe lëreni për 10 ditë në temperaturën e dhomës.

Në ditën e njëmbëdhjetë, kullojeni tinkturën, duke hequr të gjitha qepët, dhe merrni një ose dy lugë gjelle para se të hani dy ose tre herë në ditë.

Zierje qepësh

Në këtë metodë, ju gjithashtu duhet të copëtoni imët qepën ose ta grijeni përsëri.

Shtë e rëndësishme që i gjithë lëngu i qepës të futet në supë.

Tjetra, qepa derdhet me ujë, temperatura e së cilës është njëqind gradë dhe lihet brenda natës. Në mëngjes, hiqni qepën nga lëngu dhe pini njëqind mililitra dy herë në ditë në stomak bosh për tre deri në katër ditë.

Tinkturë hudhre me rrikë

Shtë e nevojshme të grijmë ose të grijmë njëzet e pesë gram hudhër dhe 30 gram rrikë, të përziejmë mirë dhe të transferojmë në një enë për infuzion.

Pastaj derdhni vodka në një vëllim prej gjysmë litri dhe lëreni të futet për dhjetë deri në njëmbëdhjetë ditë, duke trazuar periodikisht tinkturën.

Pasi të keni insistuar, merrni stomak bosh 0, 5 orë para ngrënies dy herë në ditë për një lugë gjelle.

Klizmë e zierjes së hudhrës

Prisni dy ose tre thelpinj hudhër dhe transferojeni në një pjatë të smaltuar. Hidhni aty dy lugë me një rrëshqitje tansy.

Derdhni infuzionin me gjysmë litër qumësht dhe vendoseni në nxehtësi të ulët. Duke e zierë, e lini të ziejë për rreth dhjetë minuta. Hiqeni nga sobë, lëreni të ftohet. Tendosje

Për një klizmë, përdorni dy gota me lëng supë. Përsëriteni procedurën për një javë.

hudhra dhe qumështi për të hequr parazitët nga trupi

Si një agjent antihelminthic, hudhra përdoret në të gjithë botën. Kjo për faktin se është një nga barnat më të fuqishme anthelmintike natyrale që përdoren në mjekësinë tradicionale.

Ekzistojnë edhe metoda të tjera të dëbimit të parazitëve. Disa prej tyre madje janë bërë të njohur për njerëzit. Le të flasim edhe për to. Si të pastroni trupin nga parazitët sipas metodës së Hilda Clark?

Ky opsion i dëbimit të mysafirëve të padëshiruar nga trupi ynë ka sukses të madh me shumë që e kanë përdorur atë. Fama e tij erdhi pikërisht nga efikasiteti maksimal në luftën kundër pushtuesve të ndryshëm të organizmave njerëzorë: krimbat, viruset, protozoa dhe të tjerët.

Receta për metodën është shumë e thjeshtë. Shtë e nevojshme të blini ose të bëni një tretësirë nga lëvorja e një arre të zezë të re të papjekur, ose, për ata që nuk duan vërtet të shqetësojnë, ilaçi "Nuxen", lakër të tharë të pelinës dhe karafil të copëtuar.

 • Nuk është e vështirë të përgatitësh tinkturë nga lëvorja: duhet të marrësh 15 lëvore nga një arrë, t'i presësh dhe t'i zhvendosësh në një kavanoz, i cili është një litër ose një e gjysmë. Pastaj hidhni gjysmë litër vodka ose alkool mjekësor të pastruar në këtë kavanoz. Pastaj vendoseni në një vend me diell për tridhjetë ditë. Pas një muaji, hiqni tinkturën në një dollap të errët. Pas përgatitjes së plotë, infuzioni duhet të merret me kujdes, duke rritur gradualisht dozën e barit: ditën e parë, hidhni një pikë të barit për njëqind mililitra ujë dhe për 6 ditët e ardhshme, rritni dozën me 1 pikë. Në ditën e shtatë, shtoni dy lugë çaji në ujë. Vazhdoni të merrni tinkturë për një vit.
 • Pelini i copëtuar duhet të hahet me stomak bosh para vaktit të mbrëmjes. Vetëm me ujë. Ditët e para, doza nuk duhet të jetë më shumë se një lugë çaji, atëherë gradualisht duhet të rritni dozën.
 • Farat e karafilit të grimcuar duhet të fillojnë në mëngjes para ngrënies, në një dozë, të barabartë me një bizele, në ditën e dytë - tashmë dy doza. Nga dita e tretë deri në ditën e 10-të, duhet të merrni tre doza pluhur karafili, pastaj, gjatë vitit, për parandalimin, duhet të pini pluhur karafili një herë në javë, tre doza.

Të gjitha teknikat e mësipërme janë sigurisht shumë efektive. Por mos harroni se duke u mbështetur vetëm në vetë-mjekim, ju mund të përkeqësoni më tej situatën.