Fotografitë e krimbave që mund të jetojnë në një person

Parazitët në zorrën e njeriut

Llojet e krimbave që infektojnë organet e brendshme të një personi quhen helminte (krimba). Sipas statistikave, sot rreth 30% e popullsisë totale është e ndjeshme ndaj pushtimit helminthic. Krimbat helmues mund të infektojnë çdo pjesë të trupit. Kjo është e rrezikshme jo vetëm për sëmundjet që mund të provokojnë helminte. Prania e tyre në trup mund të jetë fatale.

Deri më sot, helminthiaza mund të shërohet plotësisht jo vetëm me ilaçe, por edhe me mjete juridike popullore. Secili lloj ka metodat e veta të trajtimit. Prandaj, vlen të dini dhe kuptoni se cilat janë llojet e krimbave, si dhe simptomat e një infeksioni parazitar, në mënyrë që të merrni masa në kohë.

Klasifikimi i helminthiasis

Krimbat parazitarë ndahen në dy grupe të mëdha: zorrët dhe indet.

Speciet e para jetojnë drejtpërdrejt në zorrë. Ky grup përfshin:

 • krimba të rrumbullakët dhe krimba;
 • krimba dhe lamblia;
 • krimba krimbi dhe shirita xhuxh;
 • shirit i gjedhit dhe shirit i gjerë;
 • shirit derri.

Krimbat e indeve mund të banojnë në çdo organ të trupit të njeriut dhe të parazitojnë për shumë vite. Kjo perfshin:

 • cysticercus dhe trematodes;
 • trichinella dhe fluke hepatike;
 • ekinokoku dhe alveokoku.

Krimb i rrumbullakët

Ato janë llojet më të zakonshme dhe të ndërlikuara të krimbave që jetojnë në zorrën e hollë të një të rrituri ose fëmije. Infeksioni me këtë lloj helminti quhet ascariazë.

Ascaris

Para se të hyjnë në zorrën e hollë, krimbat e rrumbullakët bëjnë rrugën në të gjithë trupin e trupit. Pas infektimit, larvat e individëve hyjnë në sistemin e qarkullimit të gjakut, dhe pastaj, së bashku me gjakun, hyjnë në mushkëri, ku piqen.

Në ditët e para të pushtimit, një person fillon të ndjejë gjendje të keqe, nervozizëm, ethe, gulçim, kollë dhe dhimbje në zonën e gjoksit. Simptoma të tilla justifikohen nga fakti që helminthët fillimisht ndikojnë në sistemin e frymëmarrjes.

Infeksioni mund të ndodhë nga pirja e ujit të papërpunuar nga burime të paverifikuara, fruta dhe perime të freskëta të përpunuara keq. Në verë, rreziku i ascariasis është rritur.

Krimbat e kunjve

Helmintat e vegjël që vendosen në zorrë shkaktojnë një sëmundje të quajtur enterobiazë. Krimbat vendosin vezët në zonën anale. Vezët e vendosura kthehen në larva dhe mund të hyjnë përsëri në trup vetëm përmes zgavrës me gojë.

Krimbat e kunjve

Ri-infeksioni ndodh për shkak të kontaktit të duarve të pista të një personi që vuan nga enterobiaza me ushqimin që ha. Simptomat e infeksionit mund të përfshijnë kruajtje rreth anusit dhe nervozizëm të shtuar.

E rëndësishme! Sëmundja bartet nga njerëzit.

Rrathë

Infeksioni me infeksion të krimbave ndodh përmes lëkurës së dëmtuar në kontakt me tokën, ku jetojnë larvat e këtyre llojeve të krimbave.

Rrathë

Krimbat e grepit, para se të hyjnë në zorrë, ndjekin të njëjtën rrugë si krimbat e rrumbullakët.

Simptomat përfshijnë kollitje, dhimbje në fund të barkut, të përzier dhe shqetësim të jashtëqitjes. Ky lloj i helminthiasis mund të shkaktojë anemi.

Giardia

Giardiaza përparon te njerëzit që kanë zakon të kafshojnë thonjtë dhe sende të tjera (lapsa, stilolapsa). Infeksioni mund të ndodhë gjithashtu në rastin e pirjes së ujit me cilësi të dobët, produkteve të palara, kontaktit me lavanderi të ndotura, ku mund të jenë larvat, dhe një bartës i sëmundjes.

Lamblia

Simptomat e infeksionit mund të përfshijnë jashtëqitje të lira dhe dhimbje në fund të barkut.

Vlasoglava

Trichocephalosis ndodh gjatë infeksionit me larvat e krimbave. Ata futen brenda së bashku me pemët dhe perimet e papërpunuara. Duart dhe uji i ndyrë janë gjithashtu vektorë.

Vlasoglav

Pushtimi shoqërohet me dhimbje akute të barkut, diarre dhe ulje të oreksit. Shenjat e infeksionit shpesh janë të ngjashme me ato të apendesitit.

Shirit xhuxh

Infeksioni me krimb ndodh jo vetëm përmes duarve të ndyra dhe ushqimit të palarë, por insektet gjithashtu mund të jenë bartës.

Shiriti xhuxh ndikon në zorrët dhe mëlçinë, duke shkaktuar inflamacion dhe helmim.

Shirit xhuxh

Hymenolepiaza mund të shoqërohet nga shfaqja e disbiozës, oreksit të dëmtuar, etjes së shtuar, lodhjes dhe nervozizmit të shtuar.

Shirit gjedhi

Një nga llojet më të rrezikshëm të krimbave që parazitojnë zorrën e trashë.

Shirit gjedhi

Një krimb i rritur arrin disa metra në gjatësi. Individi heq të gjitha lëndët ushqyese nga trupi i njeriut dhe prodhon dehje të rëndë.

Simptomat e pushtimit janë:

 • diarre dhe dhimbje barku;
 • të vjella dhe të përzier;
 • gjumë i shqetësuar;
 • marramendje dhe të fikët.

Rreziku i kontraktimit të teniarinozave lind kur hani viç të përpunuar në mënyrë të pamjaftueshme të kontaminuar me larva të shiritave të gjedhit.

Shirit i gjerë

Shkaku i difilobotriazës është konsumimi i produkteve të peshkut të përpunuar dobët dhe havjarit.

Krimbi që shkakton sëmundjen është një nga më të mëdhenjtë dhe mund të arrijë dhjetë metra.

Shirit i gjerë

Simptomat e infeksionit janë dhimbja e fortë në pjesën e poshtme të barkut dhe anemia.

Shirit derri

Infeksioni me këtë lloj helminti është jashtëzakonisht i rrezikshëm për njerëzit. Ngrënia e mishit të derrit që nuk është gatuar mjaftueshëm mund të bëjë që finlandezët të hyjnë në trup dhe të bëhen të rritur.

Shirit derri

Nga trupi i shiritit të derrit, të ashtuquajturat segmente ndahen periodikisht, të cilat janë në gjendje të lënë trupin vetë përmes anusit ose me jashtëqitje, duke hyrë në mjedis. Shenjat e teniazës janë të ngjashme me ato të infeksionit të shiritave të gjedhit.

Cysticerki

Shtë një lloj krimbi indor që është produkt i një segmenti të shiritave të derrit. Segmentet që përmbajnë vezë shiritash hyjnë në mjedisin e jashtëm dhe mund të hyjnë sërish në trup përmes objekteve të jashtme mjedisore dhe të provokojnë zhvillimin e cistikerkozës.

Cysticerk

Parazitët zënë vend në muskuj, miokard dhe madje edhe në tru.

E rëndësishme! Ata kanë një efekt shtrydhës në organe dhe shkaktojnë inflamacion.

Rrëke hepatike

Opisthorkiaza ndodh si rezultat i gëlltitjes së larvave të mushkërive hepatike së bashku me peshqit e infektuar në trupin e njeriut.

Rrëke hepatike

Shenjat e pranisë së opisthorchiasis:

 • të përziera;
 • diarre;
 • dhimbje në të gjithë trupin;
 • shfaqja e alergjive.

Simptoma më serioze janë kronike. Ky lloj paraziti është i rrezikshëm për zhvillimin e kancerit të mëlçisë.

Ekinokoku

Krimbi vendoset në trup, më shpesh në mëlçi ose mushkëri. Echinococcus mund të shkaktojë formimin e një ciste në organin e prekur dhe shfaqjen e tumoreve. Infeksioni mund të jetë fatal.

Ekinokoku

Larvat transmetohen tek njerëzit përmes kontaktit me kafshë të sëmura.

Trichinella

Trichinosis prek kryesisht njerëzit që hanë mish të përpunuar dobët të kafshëve të egra. Derrat gjithashtu mund të jenë bartës të Trichinella.

Trichinella

Habitatet e të rriturve në trupin e njeriut janë lloje të ndryshme të muskujve (frymëmarrjes, fytyrës, etj. ).

Në një fazë të hershme, ndodhin nauze dhe jashtëqitje të lirshme. Simptomat pasuese të pushtimit janë ethe, edemë, skuqje të lëkurës, dhimbje muskulore. Infeksioni me këtë lloj paraziti pa trajtim në kohë mund të jetë fatal.