Cilët parazitë shkaktojnë kollë tek fëmijët dhe të rriturit dhe si trajtohen ato?

kollë tek njerëzit për shkak të parazitëve

Kolla dhe krimbat janë dukuri në dukje të dobët të përputhshme. Sidoqoftë, shkaku i kollës së thatë shpesh janë pikërisht helmintet që janë vendosur dhe shumëzuar në trupin e njeriut.

Jo të gjithë helminthët janë të aftë për këtë, por vetëm ato që mund të lokalizohen në sistemin e frymëmarrjes.

Cilat krimba shkaktojnë kollë? Këta janë parazitët që fillimisht jetonin në zorrë, por si rezultat i riprodhimit të shpejtë ose në kërkim të kushteve më të mira për jetën, ata përfunduan në mëlçi, dhe prej andej, përmes qarkullimit të përgjithshëm të gjakut, arritën në indin bronko-pulmonar .

Llojet e helminteve

Ascaris të krimbave të rrumbullakëta jetojnë dhe riprodhohen në zorrë. Infeksioni me to ndodh përmes vezëve që hyjnë në trup me ushqim ose nga duart dhe objektet e përdorura nga një person i infektuar. Tokë, fruta, perime, mish dhe peshk të përpunuar keq termikisht - e gjithë kjo mund të sjellë vezë helminti në trupin e njeriut.

Për të shmangur infeksionin ju nevojiten:

 • shmangni kontaktin me kafshët e infektuara;
 • mos përdorni gjëra të njerëzve me helminthiases;
 • mbani duart tuaja të pastra, veçanërisht pas kthimit nga rruga dhe para ngrënies;
 • lani mirë ushqimet e ngrënë të papërpunuara (frutat dhe perimet);
 • përgatitni siç duhet enët me peshk dhe mish.

Vlen të dihet!Krimbat e rrumbullakët provokojnë një kollë të thatë. Duke migruar përmes sistemit të qarkullimit të gjakut, larvat e tyre hyjnë në organet e frymëmarrjes - bronke, trake, mushkëri - receptorë irritues dhe duke shkaktuar këtë simptomë. Periudha e migrimit të larvave nëpër trup është një deri në dy javë.

Giardia janë mikroorganizma shumë të vegjël, njëqelizorë që jetojnë në ujë të ndenjur. Sëmundja që ata shkaktojnë quhet giardiasis. Infeksioni me parazitë ndodh kryesisht në mënyrat e mëposhtme.

 • Nga një person apo kafshë e infektuar në një të shëndetshme.
 • Kur përdorni produkte të lara dobët.
 • Kur pini qumësht të papërpunuar ose ujë të pazier.

Pasi të jetë vendosur në zorrën e hollë të një personi, lamblia pas 10 ditësh bëhet i aftë të infektojë njerëzit e tjerë. Pas ca më shumë kohë, xhiardiaza bëhet kronike. Shkaku i kollës së giardiazës janë reaksionet alergjike që ndodhin kur trupi është i dehur me produktet e mbetjeve të parazitëve. Për një person të infektuar me lamblia, çështja shpesh përfundon me astmë bronkiale.

Një nga rreziqet kryesore të giardiasis është mungesa e simptomave të theksuara në fazën fillestare, e cila do të bënte të mundur diagnostikimin e saktë të sëmundjes. Lirimi i krimbave nga trupi është episodik, prandaj, nuk është gjithmonë e mundur të zbulohen cistet e lambliave në feces. Ju duhet të merrni mostra për analiza disa herë para se të diagnostikoni me besim sëmundjen.

Përveç krimbave të rrumbullakëta dhe lambliave, simptoma mund të provokohet edhe nga toksokarat, të cilat, për prevalencën e tyre të përhapur te qentë, quhen edhe krimba të rrumbullakët të qenit. Pasi kanë arritur bronket, larvat shkaktojnë reaksione alergjike.

kollë në prani të parazitëve në trup në të rriturit

Llojet e helminteve që prekin fëmijët

Nëse një fëmijë ka një kollë, dhe në të njëjtën kohë përjashtohet një ftohje, ka arsye serioze për të supozuar se ai mund të jetë i infektuar me helminte. Meqenëse mund të jetë një reagim ndaj llojeve të ndryshme të krimbave, vetëm testet laboratorike mund të përdoren për të përcaktuar se cili helminth specifik është përgjegjës për të.

Vëmendje!Më shpesh, kollitja helmintike vërehet tek fëmijët e vegjël.

Nuk është për t'u habitur që prindërit shpesh e gabojnë atë si një simptomë të ftohjes dhe fillojnë ta trajtojnë atë me ilaçe konvencionale, të cilat, për shkak të specifikave të veprimit të tyre, në të vërtetë eliminojnë problemin. Por në të njëjtën kohë, arsyeja që e shkaktoi atë, domethënë, pushtimi helminthic, mbetet i pazgjidhur. Krimbat vazhdojnë të shumohen në trupin e fëmijës dhe sëmundja përparon.

kollë në prani të parazitëve në trupin e fëmijës

Giardiaza dhe ascariaza

Cilat parazitë shkaktojnë një simptomë tek një fëmijë? Vetëm ata që janë në gjendje të migrojnë përmes trupit dhe të arrijnë traktin respirator. Parazitë të tillë përfshijnë krimba të rrumbullakët dhe lamblia. Individët e tyre të pjekur seksualisht jetojnë në zorrë, por larvat e parazitëve kanë aftësinë të depërtojnë me gjak në sistemin e frymëmarrjes, duke irrituar receptorët dhe duke shkaktuar reaksione alergjike.

Në këtë rast, një pjesë e larvave hidhet jashtë, tjetra gëlltitet dhe futet përsëri në zorrët, aty ku fillon cikli tjetër jetësor i parazitëve. Disa nga larvat mbeten në sistemin e frymëmarrjes, duke prishur funksionimin e tij.

lamblia e zorrëve tek njerëzit

Toksokara dhe rrufë pulmonare

Më të rrezikshmet për sistemin e frymëmarrjes janë krimbat e rrafshët, në veçanti, rraskapitja dhe toksokara. Duke u bashkangjitur në mushkëri, ato shkaktojnë paragonimiazë dhe toksokariazë - sëmundje serioze të shoqëruara me shkatërrimin e indeve të mushkërive dhe një proces inflamator progresiv.

Depërtimi i krimbave të rrafshëta në mushkëritë e një fëmije e bën atë të kollitet. Nëse nuk trajtohet, procesi inflamator përparon dhe kalon në një fazë të shoqëruar nga formimi i mukusit. Kollitja e pështymës mund të përmbajë gjak. Ky manifestim alarmues duhet t'i detyrojë prindërit të këshillohen urgjentisht me një mjek të sëmundjeve infektive.

E rëndësishme!Kur infektohet një tufë, sekretimi i pështymës me qelb dhe gjak është i pashmangshëm.

toksokara nga trupi i njeriut

Llojet e krimbave që infektojnë të rriturit

Jo të gjithë pacientët besojnë se helmintet dhe kollitja mund të jenë pjesë e të njëjtit proces, por kjo është e vërtetë. Kollitja e shkaktuar nga krimbat është zakonisht e thatë dhe lehtë mund të gabohet si një ftohje. Alert në këtë rast duhet të jetë mungesa e simptomave të tjera të infeksioneve virale akute të frymëmarrjes, të cilat zakonisht shoqërohen nga një ftohje.

Çfarë e shpjegon këtë gjendje? Ka dy arsye për këtë:

 • Efekti mekanik i larvave të helminthit në indet e mushkërive.
 • Alergji, me të cilat trupi i një personi të infektuar i përgjigjet pranisë së produkteve të mbetjeve të krimbave dhe dekompozimit të individëve të vdekur.

Nuk ka aq shumë krimba dhe parazitë të tjerë që ndikojnë në traktin respirator. Ajo:

 • krimb i rrumbullakët;
 • lamblia;
 • fluke;
 • ekinokoku i shiritave.
nauze dhe kollë në prani të parazitëve në trup

Askariaza

Krimbat e rrumbullakët janë shumë të përhapur, kështu që kollitja në sfondin e ascariasis është një fenomen tipik. Infeksioni me ascaris ndodh në mënyra tradicionale për helminthiases. Ky kontakt me tokën, përdorimi i frutave dhe perimeve të palara, duart e ndyra.

Larvat e Ascaris shkaktojnë një problem nga veprimi mekanik në indet e sistemit të frymëmarrjes. Kjo ndodh gjatë fazës së migrimit të parazitit. Mekanizmi dhe sekuenca e ndikimit të krimbave të rrumbullakëta në sistemin e frymëmarrjes së njeriut është si më poshtë.

Sapo në traktin gastrointestinal, vezët e ascaris, nën ndikimin e enzimeve të tyre dhe lëngut tretës, hedhin lëvozhgën e tyre, duke u kthyer në larva. Këto të fundit janë të pajisur me aftësinë për të depërtuar në murin e zorrëve në qarkullimin e gjakut. Pas së cilës ato barten nga gjaku në të gjithë trupin - ato arrijnë në mëlçi, zemër, mushkëri, traktin respirator.

Në mukozën e trakesë, ndodhen cilia, të cilat, me lëvizjet e tyre refleksive, transportojnë larvën lart. Në këtë rast, receptorët irritohen dhe lind një kollë, duke hedhur helminte në gojë, nga ku ose pështyhen ose gëlltiten, duke rënë përsëri në zorrë.

Për informacionin tuaj!Kollitja me ascariazë është zakonisht një fenomen afatshkurtër. Por nëse infeksioni përsëritet vazhdimisht, ai mund të bëhet pothuajse i përhershëm.

parazit ascaris nga trupi i njeriut

Giardiaza

Përkundër faktit se lamblia janë krijesa mikroskopike, ato shkaktojnë dëm shumë serioz në trup. Habitati natyror i lamblia është uji i ndenjur. Ata hyjnë në trupin e njeriut kur hanë ushqime të pista ose të përpunuara termikisht keq, kur pinë qumësht ose ujë të pa zier. Transmetim i mundshëm nga njerëz dhe kafshë të infektuara.

Vendi kryesor i lokalizimit të lamblia është zorrë. Parazitëve u duhen vetëm 10 ditë nga momenti i infektimit që larvat të fillojnë të çelin nga vezët. Duke depërtuar nëpër muret e zorrëve, ata hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe me të arrijnë në sistemin e frymëmarrjes, duke prishur funksionimin e tyre dhe duke shkaktuar një kollë.

Fluke pulmonare

Fluke jeton në mushkëri në çifte, duke formuar ciste në bronke. Infektimi ndodh duke ngrënë gaforre dhe karavidhe të infektuar me parazitë. Sapo në traktin gastrointestinal, shpërthimi pulmonar depërton në peritoneum dhe përmes diafragmës arrin në mushkëri, duke bërë që pacienti të ketë një kollë të vazhdueshme.

Një goditje e vogël e mushkërive helminth, që i përket klasës së trematodave, "specializohet" në parazitimin në mushkëri. Shkakton probleme shumë më serioze në sistemin e frymëmarrjes sesa krimbat e rrumbullakët, për shembull.

Në vendin e lokalizimit të tij, shfaqen infiltrime dhe zhvillohen hemorragji, si rezultat i së cilës shfaqen zgavra të mbushura me metabolitë të kalbur të krimbave, parazitëve të vdekur dhe indeve të mushkërive. Dëmtimi nga goditja pulmonare përkeqësohet nga fakti që është një mëlçi e gjatë dhe është në gjendje të jetojë në trupin e nikoqirit për deri në 20 vjet.

Për të përballuar këtë parazit të rrezikshëm, trajtimi është i nevojshëm nën mbikëqyrjen e rreptë të një mjeku. Vetëm ai mund të zgjedhë një ilaç efektiv, i cili duhet të jetë i ndryshëm për secilin rast.

Sidoqoftë, përparësia në aspektin e "dëmshmërisë" nuk i përket mushkërive pulmonare, por larvave të alveokokut dhe ekinokokut. Këto janë krimba të vegjël (deri në 7 mm të gjatë) shirita, të cilët mbarten pa u dëmtuar shumë vetvetes nga ujqërit, kojotat, qentë, çakallët, dhelprat, macet e egra dhe shtëpiake.

Helminths të klasës trematode (rrymat digenetike) dhe krimbat e rrumbullakët Trichinella shkaktojnë një kollë alergjike, e cila është veçanërisht e rëndë tek fëmijët.

rrufë pulmonare nga trupi i njeriut

Rrufë me helminthiazë dhe parazitozë të tjerë

Një hundë e lënguar shkaktohet nga prania e helminteve shumë më rrallë. Ky manifestim nuk është aspak tipik për helminthiazën. Sidoqoftë, në disa raste, parazitët mund të shkaktojnë rrufë dhe kongjestion të hundës.

Ndonjëherë krimbat e kunjve, në raste të rralla, me të ashtuquajturin lokalizim të çoroditur (rastësor, jo karakteristik), hyjnë në pasazhet e hundës dhe shkaktojnë rrufë dhe bllokim të hundës.

Nëse flasim për sëmundje parazitare jo-helminthike, atëherë si një shembull i një pushtimi që shkakton një rrjedhje të hundës dhe mukusit të bollshëm nga hunda, mund të quajmë miia e hundës, e cila është larva e mizave dhe mizave që janë vendosur në hundë zgavër.

Vëmendje!Një hundë e lënguar, ndonjëherë e shkaktuar nga lamblia, është pasojë e reagimit të trupit në formën e një reaksioni alergjik ndaj produkteve të mbeturinave të lamblia.

Sa i përket ascaris, ato nuk shkaktojnë rrufë ose bllokim të hundës.

Përfundim

Në rast të një kollitje të shkaktuar nga helminthiases, trajtimi duhet të përfshijë terapi antiparazitare që synon shkatërrimin e krimbave. Marrja e pilulave të ftohta në raste të tilla nënkupton drejtimin e trajtimit jo kundër vetë sëmundjes, por simptomave të saj.